‘İdlib tamam sıra Afrin’de’ diyen Erdoğan’a cevap: SIRA İDLİB’TE!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Rusya, İran ve Baas rejiminden ‘Efrîn’i dileyen ve İdlib’te El Kaide uzantısı El Nusra ile ittifak kuran Ankara, saldırı tehditlerini sürdürüyor. AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, “İdlib konusunda Rusya ile şu anda bir dayanışma içindeyiz. Bu, Afrin’i de kapsayacak” derken, PKK Yürütme Komitesi Üyesi Murat Karayılan, ‘Kobanê DAİŞ için sonun başlangıcı oldu. Efrîn de AKP için sonun başlangıcı olacak. ‘İdlib tamam sırada Afrin’de’ diyen Erdoğan’a YPG/YPJ güçleri, “Sıra İdlib’te!” mesajı verdi.

El Nusra itirafı

Azerbaycan dönüşü havada konuşan AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, daha önce söyledği “İdlib tamam, sıra Efrin’de” sözünü tekrarladı. Erdoğan “İdlib konusunda Rusya ile şu anda bir dayanışma içindeyiz. Bu, Afrin’i de kapsayacak. Çünkü Afrin bizim için her an bir tehdit oluşturabilir. Bölücü terör örgütü mensupları, neymiş, kuzeyden Akdeniz’e ineceklermiş. Buna Afrin üzerinden ilerleyerek, İdlib’i işgal ederek yeltenebilirler. Biz tabii ki izin vermeyiz. Münbiç şu an tamamen onların (YPG) kontrolünde. (PYD’nin) Deyrizor’dan Akdeniz’e ulaşabilmeleri için kuzeyi kullanmaları lazım. Kuzeyi kullanmaları da bizim onlara yol vememiz halinde olabilir ki, bu da mümkün değil. Güneyde karşılarında rejim ve de Rusya var. Onlara ne rejim yol verir ne Rusya yol verir. DAİŞ’ın oradaki yerleri, Deyrizor’un olduğu yerler, petrolün en fazla olduğu yerler. Oralar kolay kolay kaptırılmak istenmez” dedi. Bu ifadeler Ankara’nın İdlib’te hakim olan El Kaide uzantısı El Nusra çetesi ile resmen anlaşma yaptığının itirafı olurken, konunun Rusya’nın Kürtleri Suriye Halklar Kongesi’ne davet etmesinin tartışıldığı bir anda yeniden gündeme getirilmesi dikkat çekti.

‘Efrîn sonları olur’

ANF’de yer alan habere göre Dengê Welat Radyosu’na konuşan PKK Yürütme Komitesi Üyesi Murat Karayılan da Erdoğan’ın Efrîn’e saldırı planını değerlendirdi. Karayılan, “Kobanê’ye yapılan saldırının DAİŞ ile AKP planı olduğunu biliyoruz. Kobanê kazandı ve bu DAİŞ’in bitişinin başlangıcı oldu. Ancak AKP ve Türk devleti kendisini sakladı, perdenin arkasında yer aldı. Şu an Efrîn’de perdeyi kaldırdılar ve meydana çıktı. Ve şu an AKP’nin Efrîn’e saldıracağı tartışılıyor. ‘Yenilen pehlivan güreşe doymazmış’ misali, Kobanê’de yenilen Türk devleti şimdi de Efrîn’e el uzatmaya kalkışıyor. Şunu belirtmek istiyorum. Efrîn halkımız bunu iyi bilmeli; nasıl ki Kobanê halkımızı yalnız bırakmadık, Efrîn halkımızı da yalnız bırakmayacağız. Efrîn halkımızın içi rahat olmalı. Ancak her şeyden önce kendisine güvenmesi gerekiyor, kendi gücüne, YPG/YPJ savaşçılarına güvenmesi gerekiyor. Nasıl ki Kobanê direnişi DAİŞ’in tükenişin başlangıcı oldu, Efrîn zaferi de AKP rejiminin yok olmasının başlangıcı olacaktır. Bu kesindir” dedi. YPG/YPJ güçleri ise, “Efrîn zaten özgür, asıl sıra İdlib’e geldi” diyor.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR