İdlib’te HTŞ’ye dönük ‘zamanlaması manidar’ suikastler

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

İşgalci Türk ordusu İdlib’e askeri sevkiyat yapmaya devam ediyor. Türk ordusu diğer yandan da bölgede kurduğu 60’a yakın askeri noktasını güçlendirme çalışmalarını sürdürüyor.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) Türk ordusunun İdlib’e, dün gece 70, önceki gün gece de 30 araçtan oluşan askeri sevkıyat yaptını bildirdi.

Söz konusu son sevkiyatlarla birlikte Türk ordusunun 5 Mart’ta Moskova’da imzalanan ateşkes anlaşmasından bu yana İdlib’e 2 bin 750 araçlık askeri sevkiyat yaptı.

TÜRK ORDUSU İDLİB’TE YENİ GÖZLEM NOKTALARI KURDU

Diğer yandan Türk ordusu, İdlib’e kurduğu 57 askeri noktaya bir yenisini daha ekledi. Edinilen bilgilere göre, Türk ordusu İdlib’in güneyindeki Erîha kasabası yakınlarında yeni bir askeri nokta daha inşa etti.

Türk devleti, 2017 yılında Rusya ile yaptığı Astana görüşmeleri sonucunda İdlib’te 12 gözlem noktası kurmuştu. Ancak bu yılın şubat ayında başlayan çatışmalar ve ardından 5 Mart’ta imzalanan Moskova anlaşması sonrası Türk ordusu İdlib’te 45 yeni askeri nokta kurmuştu.

Son askeri nokta ile birlikte Türk devletinin İdlib’teki askeri noktalarının sayısı 58 oldu. Ancak Türk istihbaratı ve ordusunun bölgedeki askeri nokta saysının bu rakamın çok daha üstünde olduğu belirtiliyor.

SOHR’A GÖRE 10 BİN 300 AMA…

SOHR, Türk ordusunun İdlib’e konuşlandırdığı asker sayısının ise 10 bin 300 olduğunu ifade ediyor. Ancak bölgedeki kaynaklardan alınan bilgilere göre Türk devletinin İdlib’deki asker sayısı 29 bini aşıyor.

İDLİB’TE TC-HTŞ GERİLİMİ SÜRÜYOR

Öte yandan Türk Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Moskova anlaşmasıyla Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e verdiği “radikal grupları tasfiye etme” sözü sonrası İdlib’te Türk devleti ile Heyet Tehrir El Şam (HTŞ) arasındaki gerilim de tırmanıyor.

HTŞ’YE DÖNÜK BOMBALI SALDIRILAR

Son günlerde İdlib’te HTŞ’nin üst düzey yetkilileri ve komutanlarına yönelik bombalı saldırılar artmaya başladı. Bugün de İdlib’te HTŞ’nin ismi öğrenilemeyen bir komutanına bombalı saldırı düzenlendi. Söz konusu kişinin saldırıda öldüğü bildirildi.

13 Nisan’da Halep-Lazkiye (M4) otobanında gerçekeştirilmesi planlanan Türk-Rus devriyesi, HTŞ tarafından engellenmişti. Türk devletinin bölgeye polis sevk etmesi üzerine HTŞ de onların karşısında silahlı üyelerini konuşlandırmıştı.

Aynı gün HTŞ’nin İdlib kadısı olduğu belirtilen bir kişi, aracına yerleştirilen bomba düzeneğiyle öldürülmüştü. HTŞ de buna karşılık, Türk devleti destekli bazı çeteleri kaçırmıştı.

MOSKOVA ANLAŞMASI

Şubat ayında İdlib’te yaşanan çatışmalar sonrası Türk Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Moskova’ya giderek Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den ateşkes istemişti.

Putin’in Erdoğan’ı Çariçe Katerina’nın ayaklarının dibinde el pençe divan hizaya soktuktan sonra imzaladığı “ateşkes” anlaşmasında şunlar vardı:

1- İdlib’de 6 Mart’tan itibaren tüm askeri faaliyetlerin durdurulması.

2- Halep-Lazkiye otobanının (M4) 6 kilometre kuzeyi ile 6 kilometre güneyinde güvenlik koridorunun açılması

3- Açılan güvenlik koridorunda 15 Mart’tan itibaren Rus-Türk devriyelerinin başlaması.

Moskova anlaşmasından sonra bölgede kısmi bir ateşkes olsa da anlaşmanın maddelerinden hiçbiri şimdiye kadar gerçekleştirilmiş değil.

 

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR