İHD 31 yaşında

0
178

Kuruluşunun 31’inci yıldönümünde açıklama yapan İHD Genel Merkezi, “Sıkıyönetimde kurulan bir dernek, 31 yıl sonra OHAL’e karşı mücadelesini sürdürmektedir” dedi.

İnsan Hakları Derneği (İHD), kuruluşunun 31’inci yıldönümü dolayısıyla yazılı açıklama yaptı. Derneğin kurucuları arasında tutuklu yakını, yazar, gazeteci, yayıncı, akademisyen, avukat, hekim, mimar, mühendis ve öğretmenlerin olduğu belirtilen açıklamada, 12 Eylül darbesinin yarattığı yıkıma dikkat çekilerek, İHD’nin bir mağdur hareketi özelliği taşıdığı vurgulandı.

Açıklamada, “Mahpus yakınları yukarıda mesleklerini andığımız kişilerle temas kurmuş, çeşitli evlerde, ofislerde bu konular konuşulmuş, tartışılmış ve süreç bir insan hakları hareketine evirilmiştir” denildi.

‘SIKIYÖNETİM KOŞULLARINDA KURULDU’

İHD’nin kurulduğu 1986 yılında 12 Eylül askeri darbesinin etkilerini sürdürdüğü ve ülkenin bir bölümünde sıkıyönetim uygulanıldığı hatırlatılan açıklamada, “1987 yılından itibaren de Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun bazı kentlerinde yürürlükte olan sıkıyönetim askeri rejimi yerini olağanüstü hal (OHAL) rejimine bırakıyordu. Bölge şubelerimiz de işte bu dönemde 1988 tarihinden itibaren kurulacak 30 Kasım 2002 tarihine kadar OHAL rejimi altında insan haklarının korunması ve geliştirilmesi mücadelesini verecekti” ifadelerine yer verildi.

‘183 HAK VE ÖZGÜRLÜĞÜN TÜMÜNÜ SAVUNMAKTA’

İHD’nin “insan haklarının evrenselliğini, bölünmezliğini” savunduğu belirtilen açıklamada, “İnsan hakları herkes içindir. Bugün ulusal üstü insan hakları belgelerinde medeni, siyasi ve kültürel, dayanışma ve halkların hakları olarak 111, ekonomik ve sosyal haklar olarak da 72 hak bulunmaktadır. İHD bütüncül bakışının sonucu olarak toplamdaki 183 hak ve özgürlüğün tümünü savunmakta ve yaşama geçmesini istemektedir” denildi.

’31’İNCİ YILINI KARŞI DARBE İLE KARŞILADI’

Açıklamada, İHD’nin 30’uncu yıldönümünü bir darbe girişimi ile karşıladığı, bu girişimi kınandığı belirtilerek, “İHD, 31. yılını karşı darbe sürecinde karşılamıştır. Nitekim sıkıyönetimde kurulan bir dernek 31 yıl sonra OHAL’e karşı mücadelesini sürdürmektedir” diye vurgulandı.

Açıklamada, İHD’nin aynı zamanda “insancıl hukuku” savunduğu belirtildi ve “İHD, 31. Yılında Türkiye’de silahlı çatışmaların meydana getirdiği insan hakları ve insancıl hukuk ihlallerinin neden olduğu ihlallerle baş etmek sorumluluğu ile karşı karşıya kalmış, barış hakkını her fırsatta hatırlatma görevini yerine getirmektedir” ifadesinde bulunuldu.

‘ACİLEN BARIŞ SAĞLANMALI’

Açıklamada, Türkiye’de insan hakları açısından acilen yerine getirilmesi gereken tek talebin “barış” olduğunun altı çizildi. Barışın sağlanamadığı koşullarda yaşam hakkının korunmadığı belirtilen açıklamada, “Yaşam hakkı olmayınca da diğer tüm haklardan söz etmek mümkün olamamaktadır. Demokrasinin ön şartı ifade özgürlüğüdür. Şu anda Türkiye’de ifade özgürlüğü otoriter yönetimin yargı baskısı altındadır. Dolayısıyla Türkiye’de asgari standartlarda dahi demokrasiden söz edilemez. Bu nedenle demokrasi mücadelemiz kaçınılmazdır” denildi.

‘DOLMABAHÇE DEKLARASYONUNA SAHİP ÇIKMAYA ÇAĞIRIYORUZ’

Açıklamada, Kürt sorununa da vurgu yapıldı ve “Kürt sorunun savaşla çözülemeyeceği açıktır. Siyasal iktidarı 28 Şubat 2015 Dolmabahçe deklarasyonuna sahip çıkmaya ve 7 Haziran 2015 seçimleriyle ortaya koyduğu Türkiye halkının barış ve demokrasi iradesini tanımaya davet ediyoruz” diye belirtildi.

Açıklamada, şunlara yer verildi:

“OHAL ve KHK rejimi bir karşı darbe rejimidir. Bundan derhal vazgeçilmelidir.

Devam eden hak ihlalleri durdurulmalı, sorumlular hakkında etkin soruşturma yürütülmeli, cezasızlık derhal terk edilmelidir.

Söylenecek elbette çok şey var. Ancak 31 yıllık insan hakları mücadelesinin kazanımları küçümsenmemelidir. Türkiye insan hakları hareketi dünya insan hakları hareketi ile birlikte her türlü hak mücadelesini yürütebilecek ciddi bir kapasiteye ulaşmıştır.

İnsan Hakları mücadelesinin yanı sıra demokrasi mücadelesini yürüten demokrasi güçleri ile birlikte daha güçlü olduğumuz unutulmamalıdır.

İHD, 31 yıl boyunca, siyasal iktidarların, demokrasi dışı ve insan haklarına aykırı her türlü yönelimine ve baskısına karşı mücadele etmiştir. Bugün de bu mücadele azim ve kararlılığını taşımaktayız.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here