İHD Amed Şubesi: İpek’in cenazesine yapılan suçtur

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Yazılı bir açıklama yapan İnsan Hakları Derneği (İHD) Amed Şubesi, Dersim’de merkeze bağlı Xelasor Tepesi’nde 23 Mayıs 2017 yılında yaşamını yitiren HPG gerillası Agit İpek’in cenazesinin PTT aracılığıyla gönderilmesi üzerine yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, çatışmalı ortamda öldürülmüş kişilerin cenazesine yönelik gerçekleştirilen işkence veya kötü muamele, ölen kişinin yakınları üzerinde meydana getirdiği manevi üzüntü, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmenin (AİHS) 3. maddesinde düzenlenen insanlık dışı muamele yasağı kapsamı içerisinde yer aldığına dikkati çekildi.

Yaşanan bu durumun sözleşmenin ihlali anlamına geldiğine işaret edilen açıklamada, “Cenevre sözleşmeleri ve çatışma süreçlerine atıf yapan tüm uluslararası sözleşmeler, çatışan tarafların ve kamusal yetkileri elinde bulunduran kurumların insancıl hukukun gerektirdiği yükümlülükleri yerine getirmeyi zorunlu kılmaktadır” denildi.

“İpek’in cenazesinin kargo aracılığıyla aileye teslim edilmesi, insancıl hukuk normları, toplumsal, kültürel ve inançsal değerler gereği asla kabul edilemezdir” ifadelerine yer verilen açıklamada, “Bu durum ölüye, hatırasına, cenazeye saygıyı ve gömülme hakkını ortadan kaldırmıştır” denildi.

Açıklamada, cenazeye yönelik yapılan bu yaklaşımın işkence ve kötü muamele suçunu oluşturduğuna vurgu yapılarak, kişinin hatırasına saygı ve gömülme hakkını gözeten bir yöntemin ulusal ve uluslararası hukukta nasıl olması gerektiğine ayrıntılı bir şekilde yer verildiği hatırlatıldı.

Hukuksal normların yanı sıra toplumsal değerlerin, dinlerin ve inançların binlerce yıldır öğrettiği üzere; ölümün, cenazenin ve gömülme hakkının tüm insanlığın dokunulmaz değerleri olduğuna vurgu yapılan açıklamada, “İHD Diyarbakır Şubesi olarak, insancıl hukuk ve değerler bakımından ağır ihlal olan eylemin ivedilikle soruşturulması ile ilgili kişi ve kurumlar hakkında işlem başlatılmasını talep ediyoruz. Tüm hukuki süreç boyunca konunun takipçisi olacağımızı kamuoyuna duyuruyoruz.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR