İHD: İnsan hakları savunucuları bırakılsın

Post date:

Author:

Category:

 İHD Dersim Şubesi, asılsız ihbarla tutuklanan yöneticileri Özgür Ateş’in yanı sıra tüm insan hakları savunucularının derhal tahliye edilmesi çağrısı yaptı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Dersim Şubesi, 5 Temmuz’da “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklanan şube yöneticileri Özgür Ateş’e ilişkin dernek binasında toplantı düzenledi. Toplantıda konuşan İHD Yöneticisi Meral Uç, yapılan asılsız ihbarla tutuklanan Ateş’in derhal tahliye edilmesini ve insan hakları savunucuları üzerindeki baskıya son verilmesini istedi.

Uç, son bir yıldır süren OHAL uygulamalarıyla temel hak ve özgürlüklerin sistematik ve yaygın bir biçimde ihlal edildiğini belirterek, İHD’nin Türkiye insan hakları hareketi içindeki en önemli dinamik güçlerden biri olduğunu vurguladı. Uç, “Bizler her zaman toplumsal yaşamımızda başta yaşam hakkı olmak üzere, kişilerin temel ve insani haklarını, özgürlük ve güvenliklerini korumak ve gelişimine katkıda bulunmak amacıyla yola çıkmış ve mücadele eden insan hakları savunucuları ve aktivistleriyiz. Baskılara bu güne dek boyun eğmedik, bundan sonra da eğmeyeceğiz” dedi.

‘ASILSIZ İHBARLARDA BULUNANLARA SORUŞTURMA AÇILSIN’

Uç, Türkiye’nin imzaladığı uluslararası sözleşmelerde, insan hakları savunucularını tanıyacaklarını, koruyacaklarını, faaliyetlerini kolaylaştıracaklarını taahhüt ettiğini hatırlatarak, insan hakları savunucularının gözaltına alınmasının, hak savunucularını kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkı bakımından ne kadar güvenceden yoksun olduğunu gösterdiğini kaydetti. Uç, son olarak, asılsız ihbarlarda bulunanlar hakkında soruşturma açılmasını ve gözaltındaki insan hakları savunucuları derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR