İHD Mersin Şube Başkanı Tanrıverdi ve Gazeteci Ölmez tahliye edildi

0
136

Mersin’de 12 Aralık 2016’da yapılan operasyon kapsamında gözaltına alınarak, tutuklanan İHD Mersin Şube Başkanı Ali Tanrıverdi ile Radyo Ses çalışanı Fatma Ölmez’inde aralarında bulunduğu 18 tutuklu ilk duruşmada tahliye edildi.

Mersin’de 12 Aralık 2016’da Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) yönelik yapılan operasyon kapsamında gözaltına alınan İnsan Hakları Derneği (İHD) Mersin Şube Başkanı Ali Tanrıverdi ile Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Radyo Ses çalışanı Fatma Ölmez’in tutuklu bulunduğu 18’i tutuklu 24 kişi hakkında “örgüt üyesi olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla açılan dava ilk duruşması Mersin 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya tutuklu yargılanan 6 kadın ile bazı tutuksuz yargılanan sanıklar ve avukatlar katılırken, diğer tutuklu yargılananlar ise SEGBİS ile duruşmaya katıldı. Kimlik tespiti ile başlayan duruşmada savunma yapan sanıklar üzerlerine atılı suçlamaları reddederek, tahliye ve beraatlerini talep etti.

Sanıkların avukatları ile ise müvekkilleri hakkında hazırlanan iddianamenin usülsüz olduğunu ve müvekkillerinin haksız ve hukuksuz bir şekilde tutuklu bulunduğunu savundu. Avukatlar, HDP’ye yapılan operasyonların siyasi bir operasyon olduğunu ve bu davada da olduğu gibi somut delillerin bulunmadığını belirterek, tüm sanıkların tahliye edilmesini talep etti. Avukatların savunması sonrası söz alan iddia makamı, tutuklu sanıkların kuvvetli suç şüphesi taşıdıkları gerekçesiyle tutukluluk hallerinin devamını talep etti.

İddia makamının talebini reddeden mahkeme heyeti, tüm sanıkların adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına karar verip duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here