İHD: Nefrete ‘Dur’ diyeceğiz

İHD, sosyal medyada yaygınlaştırılan “Türkiye’de Suriyeli istemiyoruz” kampanyasına tepki göstererek, “Mülteci/sığınmacı olmak zorunda kalmış insanlara karşı yayılmaya çalışılan nefrete dur diyoruz” açıklaması yaptı

 

İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şube Mülteci Hakları Komisyonu, Tayyip Erdoğan’ın Suriyeli sığınmacılara vatandaşlık verileceğinin açıklanmasının ardından sosyal medyada yaygınlaştırılan “Türkiye’de Suriyeli istemiyoruz” kampanyasına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

İHD açıklamasında, nefret söylemlerinin sosyal medya aracılığı ile sokaklara taşınmak istendiğine dikkat çekilerek Antep’te Suriyelilere karşı yürüyüş tertiplenmeye çalışıldığı hatırlatıldı. Açıklamada, mültecilere yönelik tehlikeli söylemlerin kitlesel kıyımlara ve cinayete sebep olabilecek ortam oluşturabileceği uyarısında bulunuldu.

‘Mülteci olmak bir sonuçtur, tercih değil’

İHD açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Yaşam kaygısından kaynaklı bu sonuç, hiç kimse tarafından istenen ve kabul edilen bir sonuç olamaz. Toplumsal farkındalık yaratılıp sığınmacıların bu ülke de kaldıkları süre boyunca korunması, gerekli ihtiyaçlarının karşılanması ve insanca yaşama hakkına eşit bir şekilde sahip olması sağlanmalıdır. Gerek kamplarda, gerekse şehirlerdeki yaşam alanları için gerekli düzenlemeler yapılmalıdır. Kayıt dışı çalıştırıldıkları yerler denetlenmeli, insanca iş ve ücret yapılandırması sağlanmalıdır. Suriyeli mültecilere karşı yapılan saldırılar cezalandırılmalı, nefrete yönelik söylemler engellenmeli ve halk bu konu da bilinçlendirilmelidir.”

İnsan hakları savunucuları olarak her bireyin eşit koşullarda özgür olarak yaşaması gerektiğini savunduklarını belirten İHD Ankara Şube Mülteci Hakları Komisyonu, tüm mültecilerin en uygun ve insanca koşullarda yaşamasını talep ettiklerini kaydetti

EN SON EKLENENLER