İHD’den cezaevlerindeki çocuklara mektup

Post date:

Author:

Category:

23 Nisan vesilesiyle açıklama yapan İHD İstanbul Şubesi Çocuk Hakları Komisyonu, cezaevlerinde bulunan çocuklara kart gönderdi. Çocuklara ilişkin çeşitli veriler de paylaşan İHD üyeleri, çocuk cezaevlerinin kapatılmasını istedi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Çocuk Hakları Komisyonu, Türkiye’de çocuk bayramı olarak kutlanan 23 Nisan Günü dolayısıyla; Türkiye’nin değişik cezaevlerinde tutuklu bulunan çocuklara PTT Galatasaray Şubesi’nden kart gönderdi.

Kart gönderim öncesi açıklama yapan komisyon üyeleri, “Çocuk hapishanelerine değil çocuk gelişimine bütçe” istedi. Eylemde, açıklama yapan İHD Çocuk Hakları Komisyonu üyesi Göksu Yılmaz, Birleşmiş Milletler (BM) Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin 27’nci yılında Türkiye’de çocukların başta yaşam hakkı İhlalleri olmak üzere, halen şiddetin her türlüsüyle karşı karşıya kalmaya devam ettiğini söyledi.

Yılmaz, “Ülkemizde çocuk mağduriyetinin yaşanmadığı bir gün bile geçmiyor. Nüfusun yaklaşık 25 milyonunun çocuk olduğu ülkemizde çocuklara dair yürütülen her türlü işlemde meydana gelen sıradan bir özensizlik dahi büyük felaketlere yol açmaktadır. Çocukların uğradıkları hak ihlalleri çoğu zaman görülmemekledir. Kamusal hizmetlerin sunulduğu yerlerde yaşadıkları toplu ölümler, toplumun tüm kesimlerinde derin acılar bırakmıştır” diye konuştu.

‘NAAŞI BUZLUKTA SAKLANAN CEMİLE’

Sokağa çıkma yasaklarında ve değişik dönemlerde çocukların yaşadığı hak ihlallerine dikkat çeken Yılmaz, “Naşı buzlukta saklanan Cemile, ekmek almaya giderken katledilen Berkin Elvan ve acımasızca aramızdan koparılan Uğur Kaymaz, Ceylan Önkol artık sadece öldükleri yaşta ve resimlerinde anılacak çocuklardır” dedi.

Yılmaz, çocukların cezaevlerinde ise cinsel istismar, sağlık, eğitim ihlalleri, yurt yangınları, hapishane yangınları gibi hak ihlallerine maruz kaldığını aktardı.

‘YOKSULLARIN YÜZDE 44’Ü ÇOCUK’

Çocukların yaşadığı hak ihlallerine ilişkin sayısal veriler de paylaşan Yılmaz, “İstatistiklere göre; Türkiye’de her üç çocuktan biri yoksul. TÜİK verilerine göre Türkiye’de yaklaşık 16 milyon yoksul var. Yoksulların yüzde 44,3 ‘ü çocuk. Dünyada çocuk işçi sayısı Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) verilerine göre 168 milyon. Bunun yaklaşık 1 milyonu Türkiye’de. Türkiye ‘deki Suriyeli çocuk işçiler bu sayıya dahil değil.

‘HER AY EN AZ 650 ÇOCUK CİNSEL İSTİSMARA UĞRUYOR’

2014 ‘te Türkiye’de 40 bin ‘çocuğa taciz davası’ açıldı. Sadece 2015’te, 31 bin 337 kız çocuğu evlendirildi. Türkiye’de cinsel suçların yüzde 46’sı çocuklara karşı işleniyor, her ay en az 650 çocuk cinsel istismara uğruyor, her yıl gerçekleşen resmi evliliklerin beşte birinde 18 yaş altındaki kızlar evlendiriliyor. Türkiye’de 50 bin çocuk seks kölesi bulunuyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı verilerine göre, 2015’te evlendirilen kız çocuklarının sayısı 31 bin 337, 2010’da 45 bin 738, 2011 ‘de 42 bin 700, 2012’de 40 bin 428, 2013’te 37 bin 481, 2014’te 34 bin 629 idi.

UNICEF, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü üyesi 41 ülkede çocuklar arasındaki fırsat eşitliğini inceledi. ‘Çocuklar İçin Adalet’ raporuna göre Türkiye, İsrail ile birlikte son sırada” dedi. Yılmaz, Adalet Bakanlığı’nın 1 Kasım 2016 tarihli verilerine göre; 2 bin 491 çocuğun tutuklu, 772 çocuğun ise hükümlü olduğunu dile getiren Yılmaz, “Bu sayı her gün artmaktadır. Çocuklar tutuklanmamalıdır. Suçu ve suçluyu üreten toplumsal süreçlerle yüzleşilmelidir. Onarıcı adalet mekanizmaları geliştirilmelidir. Çocuk hapishaneleri kapatılmalı, çocukla toplumun barışmasını sağlayacak yeni mekanizmalar çocuğun lehine üretilmelidir” diye belirtti.

‘KIZ ÇOCUKLARININ LİSEYE GİTME ORANI YÜZDE 79′

Çocukların eğitim durumuna değinen Yılmaz, “Türkiye genelinde kız çocuklarının liseye gitme oranı yüzde 79,26. Bu oran bazı bölgelerde Türkiye ortalamasının çok altında. Örneğin, Şırnak’ta yüzde 62.92, Siirt’te yüzde 57,6 Bitlis’te yüzde 52, 69, Ağrı’da 48,08, Muş’ta 46,07. Türkiye’de yaşayan eğitim çağındaki Suriyeli 830 bin çocuğun sadece yaklaşık 300 bini eğitim alabiliyor” verilerini paylaştı.

Yılmaz, son olarak; “İnsan hakları savunucuları olarak özgürlüğünden mahrum bırakılan çocuklara gökyüzünün en mavisini, uçurtmaların en renklisini ve gülümsemelerin en büyüğünü armağan etmek için mücadeleye devam edeceğimizi söylüyor ve bir kez daha ‘çocuklara kıymayın efendiler’ diyoruz” dedi.

Açıklamanın ardından İHD üyeleri, PTT’ye giderek yanlarında getirdikleri kartları değişik cezaevlerinde tutuklu bulunan çocuklara yolladı.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR