İHD’nin 33 kuruluş yıldönümü kutlandı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

İnsan Hakları Derneği (İHD) kuruluşlarının 33’üncü yıldönümüne ilişkin derneğin Ankara binası önünde açıklama yapıldı. “İHD 33 yaşında İnsan Hakları, Demokrasi ve Barış Mücadelemiz Sürüyor, Sürecek” yazılı pankartın açıldığı açıklamaya, Ankara Tabip Odası (ATO) ve Devrimci 78’liler de katıldı.

Açıklamayı yapan İHD Eşbaşkanı Öztürk Türkdoğan, İHD’nin 17 Temmuz 1986 yılında 98 kişinin imzasıyla kurulduğunu hatırlattı. İHD’nin, insan hak ve özgürlükleri konusunda çalışmalar yapmak amacıyla kurulduğuna vurgu yapan Türkdoğan, “Kurucular arasında mahpus yakınları, aydınlar, yazarlar, gazeteciler, yayıncılar, akademisyenler, avukatlar, hekimler, mimar ve mühendisler, öğretmenler vardı. Kurucularımızdan yaşamını yitirenleri sevgi ve minnetle anıyoruz. İHD, kurulduğu günden beri Türkiye’nin demokrasi ve insan hakları sorunu olduğunu ifade etmekte ve bu sorunun giderilmesine katkı sunmak için mücadele etmektedir. İHD’nin bu mücadelesi Türkiye’de insan hakları bilinci ve kültürünün oluşmasına önemli katkılar sunmuştur” ifadelerini kullandı.

İnsan hakları ve demokrasi mücadelelerinin en önemli amaçlarından birisinin 82 Anayasası’nın reddi üzerinden yeni ve demokratik bir anayasa yapılanmasına katkı sunmak olduğunu ifade eden Türkdoğan şöyle konuştu: “Ancak Türkiye temel sorunlarını çözemediği için demokratikleşme yerine daha anti demokratik bir anayasal rejimine kaymış durumdadır. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi diye tabir edilen bu sistemin en bariz karakteri anti demokratik olmasıdır. Türkiye’nin en önemli sorunu olan Kürt sorununun çözülememesinin yarattığı ağır tahribatlar devam etmektedir. İHD her zaman barış hakkını savunmuş ve savunmaya devam edecektir. Türkiye’nin demokratikleşebilmesi bakımından Kürt sorununu demokratik ve barışçıl yollarla çözmesinin zorunlu olduğunu bir kez daha hatırlatmak isteriz.”

Türkiye’de demokrasi ve insan hakları alanındaki gerileme ile ilgili söyleyebilecek çok şeyin olduğunun altını çizen Türkdoğan, insan hakları savunucuları olarak taleplerini şöyle sıraladı:

* Türkiye’nin demokratikleşebilmesi için gerçek bir çatışma çözümü gerçekleştirmesi ve geçmişi ile yüzleşmesi gerekmektedir. Türkiye’nin, Kürt sorununu kabul edip çözecek yeni bir barış sürecine ihtiyacı bulunmaktadır. Bununla birlikte, başta Alevilerin eşit yurttaşlık hakkı talepleri olmak üzere ötekileştirilen tüm toplum kesimlerinin insan hakları taleplerini kabul edecek yeni bir siyasi iradeye ihtiyaç vardır.

* Türkiye’nin gerçek bir çatışma çözümü ile yeni ve demokratik bir Anayasaya ihtiyacı bulunmaktadır. Yeni ve demokratik Anayasa yapılmadığı sürece darbeci generaller tarafından yapılmış 82 Anayasası üzerinde yapılacak değişikliklerin çözüm getirmesi mümkün değildir. Şu anda Cumhurbaşkanlığı Hükümet Modeli diye isimlendirilen değişikliklerin bariz özelliği anti demokratik tek kişi yönetimi olmasından ibarettir.

* İfade özgürlüğü demokrasinin temelidir. Demokrasiye giden yolun açılabilmesi için ifade özgürlüğünün mutlaka sağlanması gerekir. Düşünceyi açıklama ve basın özgürlüğü sağlanmadan demokrasiye giden yolun açılması olası gözükmemektedir.

Açıklama alkışlarla sona erdi.

BATMAN’DA 33’ÜNCÜ YIL KUTLANDI

İHD Batman Şubesi de İHD’nin 33’üncü kuruluş yıl dönümü nedeniyle dernek binasında basın açıklaması düzenledi. Düzenlenen etkinliğe, insan hakları savunucularının yanı sıra Batman Belediyesi Eş Başkanları Songül Korkmaz ile Dr. Mehmet Demir, Bahar Kültür Merkezi bünyesinde çalışmalarını yürüten sanatçılarda katılarak destek verdi.

İnsan hakları savunucuları adına hazırlanan açıklamayı, İHD Batman Şube Sekreteri Fahrettin Asutay okudu. İHD’nin 33 yıldır insan hakları mücadelesini tüm zorlu koşullara rağmen sürdürdüğünü ifade eden Asutay, bedeli ne olursa olsun mücadelelerinin süreceğini söyledi. Kürt sorunun çözülmeden ülkenin demokratikleşemeyeceğini de vurgulayan Asutay, sorunun demokratik bir şekilde çözülmesi gerektiğini vurguladı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR