‘İhmal yok kasıt var; Gaz atma emrini kim verdi?’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Ankara Katliamı davasında yaşamını yitiren yurttaşların aileleri, katliamda ihmalin olmadığını, kasıt olduğunu söyledi. Duruşmada iktidarın katliamdan sorumlu olduğunu ifade eden aileler, ‘İçişleri Bakanı da, Sağlık Bakanı da, Başbakan da çocuklarımızı katletti’ dedi

Ankara Tren Garı önünde bir araya gelen emek ve demokrasi güçlerine yönelik yapılan bombalı saldırıda 103 kişinin yaşamını yitirdiği Ankara Katliamı davasının ikinci duruşması dördüncü gününde devam ediyor. 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden duruşmaya müştekiler ve avukatları ile failler ve avukatlarının yanı sıra çok sayıda kişi izleyici olarak katıldı. Duruşma öncesi yoğun güvenlik önlemleri arasında sanıklar salona getirildi. Mahkeme heyeti müşteki ve avukat yoklaması ile daha önce kimlik tespiti yapılmayan bir kısım müştekilerin kimlik tespitlerini yaptı.

‘Size şans verilirse yine patlatırsınız’

Duruşmada müştekilerin ifadelerine devam edildi. İlk müşteki ifadesi alınan Şükran Elçik, davaya ilişkin adalet talebinde bulunarak şunları söyledi: “Adaletinize sığınarak adil yargılama istiyorum. Bunların A kapısından girerek, B kapısından çıkarılmasını istemiyorum. Ben sadece bu piyonların suçlu olduğunu düşünmüyorum. Tüm sorumlulardan, sadece bu piyonlar değil; şikayetçiyim. Bunların ele başlarını bulun. Suruç (Pirsûs) Katliamı sonrası bombacının annesi kendini patlatan oğlunun ardından emniyete gitti ve diğer oğlu için ifade verdi ‘ortada yok’ diye. Birkaç ay sonra diğer oğlu da kendini Ankara’da patlattı. Size yine şans verilirse, yine bir yerleri patlatırsınız.”

‘Seni yönlendirenleri anlat onlar yargılansın’

Ülkede eksik olanın adalet olduğunu dile getiren müşteki İzzettin Çevik, barışın önemine dikkat çekerek, “Barış’a değinmek istiyorum. Urfalıyım, Kürt’üm. Asimile edildim bekli ama Kürt’üm. Öndekiler, benim hemşerilerim. Suphi, Suruçlu ben de Suruçluyum. Barış niye lazım biliyor musunuz? Sizin çocuklarınız için, sizin için lazımdı. Biz de asker ve polis var, adalet yok. Eksik olana adalet lazım, barış lazım. Köyde inşaat mühendisi ilk kadın kızım olacaktı. Sizinle helalleşeceğiz, ama nasıl olacak biliyor musunuz? Sizi yönlendirenleri anlatacaksınız. Onların yargılanmasını sağlayacaksınız” dedi.

‘Onlardan şikayetçiyim’

10 Ekim’de halkların kan kardeşi olduğunu dile getiren müşteki Yusuf Can da, “Siyasi iktidarlar halkların üzerindeki oyunlardan vazgeçsin. Biz bu ülkenin halkları 10 Ekim’e kadar kardeştik. Ama 10 Ekim’de bu halklar kan kardeşi oldu. Onlar türlü oyunlara devam ediyor iktidarları için; onlardan şikayetçiyim. Biz barış için bedel ödemeye devam edeceğiz. İhmali olan siyasi iktidardan, emniyet, vali ve içişleri yetkililerinden şikayetçiyim. Bunların da aklı varsa kendilerini kullananları söylesinler” diye konuştu.

‘Yaralı oğlum gazdan dolayı yaşamını yitirdi’

Katliamda yaşamını yitiren Korkmaz Tedik’in annesi Zöhre Tedik’in ifadeleri sırasında salonda duygulu anlar yaşandı. Tedik, oğlunun polis gazı ile yaşamını yitirdiğini söyledi. “Barış için gelmiş herkes oraya, suç mu işledik?” sorusunu soran anne Tedik, şöyle devam etti: “Eş dostla görüşürken oğluma telefon geldi, gitti. O arada patlama oldu. Eşim ‘Ses bombası yere yatın’ dedi. Tekrar bir bombayla herkes kaçışmaya başladı. Biz de gara doğru gittik. Ben sırtımı dayadım, Korkmaz yok, ‘O nerde dedim. Tam aramak için alana geldik, gaz bombası atıldı. Gazla yeniden kaçtık” şeklinde konuştu.

Gaz atma emrini kim verdi?

Gazın etkisi geçince yeniden alana girdiğini dile getiren anne Tedik, “Gaz olmasa belki oğlum yaşayacaktı. Ben yanında olsam onun kanını durduracaktım, öpecektim onu… Arkadaşları oğlumun üstüne kapanmış gaz etkilemesin diye. Gaz atma emrini kim verdi? Çok yaralı kurtulabilirdi. Hastaneye gittik, alana geldik. Alanı süpürüyorlardı. Yaşım 100 olsa bile ben mücadele edeceğim” vurgusu yaptı. Taleplerini belirten anne Tedik, “Evet piyonlar ama bunlara emir verenleri de bunları da tutuklamalısınız. Ne zaman oğlumun sesine ihtiyaç duysam elim böğrüme gidiyor. Ben oğlumu büyüttüm, evlendirecektim; her şey yarım kaldı. İçişleri Bakanı da Sağlık Bakanı da, Başbakan da çocuklarımızı katletti. Siz yargılayacaksınız onları, omzumuzdaki yükü siz kaldıracaksınız. Siz onların cezasını en ağır şekilde vermezseniz yük sizin omzunuzda kalır. Ancak siz yapabilirsiniz. Herkesten şikayetçiyim” dedi.

Yaşadıklarını anlatınca fenalaşan aileler oldu

İzmir’den barış mitingine katılmak üzere Ankara’ya gelen ve katliamdan yaralı olarak kurtulan öğretmen müşteki Mehmet Murat Akçalı da ülkeye barış getirecekleri umuduyla geldiklerini dile getirdi. Katliam anını anlatan Akçalı’nın şu ifadeleri “Gaz bombasından nefes alamıyorduk artık. Özdemir’e ‘bizi burada öldürecekler Özdemir’ dedim. Yola doğru sürüklenelim caddeye yakın olalım, dedim. Özdemir, ‘hareket etme bekleyelim’ dedi” salonda duygusal anlar yaşanmasına neden oldu. Akçalı yaşadığı anları anlatırken salonda yakınlarını kaybeden aillerlerden fenalaşanlar oldu. Dışarı çıkan ailelere sağlık ekipleri müdahale etti.

İhmal yok kasıt var

Organizeli bir katliamın mağduru olduğunun altını çizen Akçalı, “İhtimal yok ki kasıt var, bilerek, isteyerek adam öldürmek var. Bunlar gariban piyonlar, bunlar yüz yıl yatsa ne olacak. Belki 30 kişi daha yolda ve bir yerleri patlatacaklar. Antep Emniyet Müdürü neden görevini yapmıyor, görevini yapacak kimse neden atanmıyor, İçişleri Bakanı neden üzerine düşeni yapmak yerine ahlaksızca gülüyor? Bu kadar mı vicdanınız kurudu, dünyanın hiçbir yerinde bu kadar vicdansızı bir araya getiremezsiniz” dedi.

Duruşmaya 13.30’da verilen aranın ardından müştekilerin ifadeleri ile tekrar devam ediyor.

ANKARA

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR