İhraç edilen akademisyenler uğurlandı: Ferman devletin, üniversiteler bizimdir

Post date:

Author:

Category:

OHAL kapsamında çıkarılan son Kanun Hükmünde Kararname ile (KHK) ihraç edilen Eğitim Sen ve “Barış İçin Akademisyenler” üyesi İstanbul Üniversitesi akademisyenleri kampüs kapısından meslektaşları ve öğrencileri tarafından uğurlandı.

29 Ekim’de yayımlanan 675 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 77 üniversiteden toplam bin 262 akademisyen üniversitelerden ihraç edildi. İhraç edilenler arasında “Barış İçin Akademisyenler” ve Eğitim Sen üyesi akademisyenler de bulunuyor.

İstanbul Üniversitesi’nden ihraç edilen muhalif akademisyenler üniversitenin Beyazıt’ta bulunan ana kapısından uğurlandı. İstanbul Üniversitesi Demokratik Üniversite Girişimi, SES Aksaray Şubesi, Eğitim Sen İstanbul 6 Nolu Üniversiteler Şubesi, İstanbul Tabip Odası, Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği’nin çağrısıyla çok sayıda kişi, “Şimdilik uğurluyoruz ama asla #terketmiyoruz” diyerek bir araya geldi. Üniversite içinde yürüyüş yaparak ana kapıdan pankartlarıyla birlikte çıkan akademisyen ve öğrenciler “Ferman devletin, üniversiteler bizimdir” sloganını attı. Üniversite öğrencileri de, “Üniversite asla teslim olmaz” pankartı açıldı.

Burada konuşan ihraç edilen akademisyenlerden Araştırma Görevlisi ve Eğitim Sen İşyeri Temsilcisi Levent Dölek, “Biz işte buradaki insanlara güveniyoruz. Bu üniversitenin, bu memleketin gerçek sahiplerine, onurlu dik duran insanlarına güveniyoruz. Şu bastığımız Beyazıt Meydanı’nda Turan Emeksiz’in anısı var, Deniz Gezmiş’in anısı var, biz gücümüzü buradan anıyoruz” dedi.

Akademisyenlerin uğurlanması, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganlarıyla devam etti.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR