‘İhraç edilenlerin çoğunluğu Alevi’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Darbe girişimi sonrası ilan edilen OHAL kapsamında KHK’lerle binlerce eğitimci ihraç edildi. Maraş Nurhak Eğitim-Sen Yöneticisi Bilal Çelik Nurhak ilçesinde 30 öğretmenin ihraç edildiğini söyledi. 

 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen Olağanüstü Hal ile birlikte eğitim alanında bir çok akademisyenler başta olmak üzere kamu çalışanları görevinden ihraç edildi.

Maraş Nurhak Eğitim-Sen Yöneticisi Bilal Çelik ihraçlara ilişkin PİRHA’ya konuştu. Çelik, Nurhak halkının yüzde 90’nın Alevi ve demokrat olduğuna dikkat çekti.

Çelik, “Nurhak, Alevilerin yoğun olduğu bir ilçedir. Eğitim öğretimde ise il bazında başarı anlamında birincidir. Teog ve üniversite giriş sınavlarında başarıları herkesçe bilinmektedir. Nurhak halkı eğitim öğretime değer vermektedir” dedi.

“VELİLER VE ÖĞRENCİLER DE MAĞDUR EDİLDİ”

Teog sınavlarında iki öğrencimiz sorunların tamamını yaparak Maraş Nurhak’ın sesini duyurduğunu söyleyen Çelik, “Bu başarıda emeği geçen öğretmenler ise gerekçesiz olarak görevlerinden ihraç edilmişlerdir. Nurhak ilçesinin eğitimi felç olmuştur. Öğretmenlerle birlikte veliler ve öğrenciler de mağdur edildi” dedi.

“30 EĞİTİMCİ İHRAÇ EDİLDİ”

İşten atılma sürecini de anlatan Bilal Çelik, “Nurhak’ta Eğitim-Sen’in sendikal faaliyeti olan 29 Aralık’taki bir günlük iş bırakma eylemine katılan 30 kişiden 18’i, 29 Ekim 2016’da yayınlanan 675 sayılı KHK ile öğretmenlikten ihraç edildi” diye konuştu.

Son dönemde 686 sayılı KHK ile kalanların ihraç edildiğine dikkat çeken Çelik, “7 Şubat 2017’de 686 sayılı KHK ile geri kalan 6 öğretmen ve il dışına sürgün cezası verilen 6 öğretmen ile birlikte toplam 12 öğretmen ihraç edilmiştir. Bu 30 kişinin tamamı ihraç edilmiştir” dedi.

Semra Acar/İSTANBUL

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR