İki ülkede dehşet saçtılar

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Somali’de bombalı bir aracın patlatılması sonucu, onlarca kişi hayatını kaybetti. Yönetim El Kaide bağlantılı Eş-Şebab’a işaret ederken, 3 günlük yas ilan edildi. Orta Afrika Cumhuriyeti’nde de camide bulunanlar tarandı

Afrika ülkelerinden Somali ve Orta Afrika Cumhuriyeti’nde katliamlar yaşandı. Somali’nin başkenti Mogadişu’da toplu taşıma araçları için kullanılan bir istasyon, Orta Afrika Cumhuriyeti’nde de cami hedef alındı. İki saldırıda 209 kişi yaşamını yitirdi.
Somali’deki kanlı saldırıda 189 kişi yaşamını yitirdi. Onlarca kişi yaralandı. Somali Cumhurbaşkanı Muhammed Abdullah Fermacu, katlamla ilgili yaptığı basın açıklamasıyla, cumartesi akşamı Mogadişu’da düzenlenen bombalı saldırıda hayatını kaybedenlerin anısına, ülkede 3 günlük ulusal yas ilan edildiğini duyurdu. Saldırının sorumlusu olarak El Kaide bağlantılı Eş-Şebab’a işaret eden Fermacu, patlamada yaşamını yitirenlerin ailelerine taziyelerini sunarken, yaralılara da acil şifa dileklerinde bulundu. Somali Cumhurbaşkanı ayrıca saldırıyı “en güçlü şekilde kınadığını” ifade etti. Saldırıyı İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve Arap Birliği de kınadı.

Kembe kentinde cami taradılar

Orta Afrika Cumhuriyeti’nde (OAC) bir camiye düzenlenen silahlı saldırıda, en az 20 kişi yaşamını yitirdi. Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Bangassou kentinden gelen silahlı bir grubun, ülkenin güneydoğusundaki Kembe kentinde bir camiye yaptığı baskında, en az 20 kişi hayatını kaybetti. Müslüman sivil toplum kuruluşu temsilcilerinden Abdurrahman Bornou, saldırıyı Hristiyan anti-Balaka silahlı grubunun gerçekleştirdiğini öne sürdü. Başkent Bangui’de, Müslümanların yaşadığı mahallede olay nedeniyle, bir günlük yas ilan edildi. OAC’de, 2012’de Seleka silahlı grubunun, yönetime karşı ayaklanmasıyla siyasi kriz baş göstermiş, Hristiyan anti-Balaka ile Müslüman Seleka silahlı grupları arasında çıkan çatışmalarda, binlerce kişi hayatını kaybetmişti. 2016’daki devlet başkanı seçiminin ardından siyasi kriz sona ermesine rağmen ülke, zaman zaman şiddet olaylarına sahne oluyor.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR