ILO boykotu karşılık buldu

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) İstanbul’da 3 gün süren 10. Avrupa Bölge Toplantısı önceki gün sona erdi. Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) ve Avrupa Sendikalar Konfederasyonu (ETUC) girişimiyle Türkiye’de yaşanan ifade ve örgütlenme özgürlüğü kaybı ile işçi hakları konularındaki gidişata dikkat çekmek amacıyla başlatılan boykot karşılığını buldu.

Toplantıya 51 ülkeden sadece Bosna Hersek, Azerbaycan, Kazakistan ve Rusya temsilcileri katıldı. Boykot kararına Türkiye’den DİSK ve KESK destek verirken, hükümete yakınlığı ile bilinen Türk İş, Hak İş, Memur-Sen ve Kamu-Sen toplantıya katıldı. Boykot edenlerden KESK Eşbaşkanı Mehmet Bozgeyik ve DİSK Genel Koordinatörü Doç.Dr. Hakan Koçak, boykotun amacına ulaştığını söyledi.

‘Boykot başarıyla gerçekleşti’ KESK Eşbaşkanı Mehmet Bozgeyik, Türkiye’de onbinlerce kamu emekçisinin işinden ihraç edildiği bir dönemde ILO’nun işçi örgütleri tarafından boykot edilmesinin önemli olduğuna vurgu yaparak, “AKP hükümeti döneminde sendikalara yönelik antidemokratik uygulamaların had safhada olduğu bir süreçte boykotun yapılması başarıyla gerçekleşmiştir” dedi. Hükümetin yaşananların ardından olumlu adımlar atacağını düşünmediklerini de sözlerine ekleyen Bozgeyik, yaşanan hak ihlallerine karşı emek örgütlerinin birlikte güçlü bir mücadele hattı oluşturmadan demokrasiyi elde edemeyeceğini ifade etti. DİSK Genel Koordinatörü Doç. Dr. Hakan Koçak ise, toplantının boykot ile birlikte anlamlı olduğunu ifade ederek, işçilerin sendikalı olma hakkını kullandıklarında baskı ve şiddet ile karşılaştığını söyledi. Koçak, hükümetin kendi hegemonyasında olan sendikalar ile beraber adım atarak hareket ettiğini belirterek, sendikaların birlikte mücadelesinin önemini vurguladı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR