İnanç kurulu 6-7 Haziran’da Varto’da

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Alevi Bektaşi İnanç Kurulu Eğitim Sekreteri Eren Yıldırım, inanç kurulunun önümüzdeki günlerdeki faaliyetlerini Alevinet’e değerlendirdi. Yıldırım, 6-7 Haziran’da Varto’da hakka yürüme erkanı dersleri vereceklerini söyledi.

Alevi Bektaşi İnanç kurulu çalışmalarına devam ediyor. Hakka yürüme erkanı eğitimi ile ilgili Alevinet’e konuşan Baba Mansur Ocağı Piri Alevi Bektaşi İnanç Kurulu Eğitim Sekreteri Eren Yıldırım, önümüzdeki günlerde yapacakları faaliyetleri değerlendirdi.

Yıldırım inanç kurulunun ABF, HBVAKV ve bunların musahip kurumlarından oluştuğunu belirterek, İnanç kurulunu kurarken amacımız Alevilikte birliği sağlamamaktı. 1400 yıldır bu temiz inancı bugünlere getiren pirlerimizden aldığımız çerağı bugüne taşımaktı. Bu amaçla inanç kurulunu kurduk” dedi.

İnanç kurulundaki hedeflerinin birinin de dil ile asimilasyonun önüne geçmek olduğuna değinen Yıldırım, “Dil ile asimilenin en önemli ayağı ise hakka yürüme erkanlarıydı. Şuan bazı cemevlerimizde hala cenaze erkanı hatta cenaze namazı bile deniliyor. Alevilikte cenaze kelimesi kullanılamaz. Cenaze kelimesi ölü demek. Alevilikte ölüm yoktur. Ölürse ten ölür canlar ölesi değildir. Bizde hakka yürüme vardır.  O yüzden cemevlerimizde kendi erkanlarımıza uygun bir şekilde Hakka yürüme erkanı yürütmek için çalışmalarımızı başlattık. Bir hakka yürüme erkanı oluşturduk. Bu erkanı Mersin’deki toplantımızda dedelerimizle bir araya gelerek oluşturduk ve ilk eğitimlerimize İstanbul’da başladık. Bu eğitimler iki yakadada gerçekleşti. Eğitim sonuçlarında katılımcılara da sertifikalarını dağıttık.” şeklinde konuştu.

“ŞİMDİ ANADOLU’YA GİDECEĞİZ”

Yıldırım verdikleri eğitimin 6-7 Haziran’da Varto’da devam edeceğini söyleyerek, “Şimdi Anadolu’ya gideceğiz. İlk ayağımız Muş Varto ve yakın çevrede olan Erzurum Hınıs bölgesi.6-7 Haziran’da iki günlük yoğun bir eğitim programı belirledik. Muş Varto cemevinde eğitim çalışması yapacağız. Bu eğitim çalışmasına 117 öğrenci katılacak. Bu eğitimler Varto ile sınırlı kalmayacak Alevilerin yaşadığı bütün bölgelerde bu eğitimi vereceğiz” dedi.

Hakka yürüme erkanı dışında Alevi asimilasyonuna karşıda çalışmalar yürüteceklerini de belirten Yıldırım, çalışmalarının bütün Alevileri kapsayacağını söyledi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR