‘İnancımızın tanınması için mücadele ediyoruz’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Alevi Gençlik Hareketi 1. Çalıştayını İstanbul’da Sarıgazi Cemevinde gerçekleştirdi. İki adayın yarıştığı çalıştayda Serdar Gül başkan seçildi. Gül, “Baskılara karşı mücadelemiz sürecek” dedi. 

Birçok cemevi, dergah ve Alevi kurumlarındaki gençler, 14 Eylül 2015’de Okmeydanı Cemevin’de bir araya gelerek Alevi Gençlik Hareketi’ni oluşturdular. Alevi gençler, bugüne kadar yaptıkları paneller, söyleşiler ve etkinliklerle kamuoyunda büyük etki uyandırdılar.

ALEVİ GENÇLİK BİRİNCİ ÇALIŞTAYINI YAPTI 

Alevi Gençlik Hareketi geçtiğimiz günlerde 1. Çalıştayını İstanbul Sarıgazi Cemevinde gerçekleştirildi. 32 Cemevinden gençlerin katıldığı çalıştayda Serdar Gül ve Alican Kösedağ arasında seçim yapıldı. Seçimi 18 oyla Pir Sultan Abdal Sultanbeyli Cemevi Gençlik Kolu Başkanı Serdar Gül kazandı.

PİRHA’ya yeni yönetim çalışmalarını ve hedeflerini anlatan Alevi Gençlik Hareketi Başkanı Serdar Gül, “Baskı ve adaletsizliğe karşı çıkmanın ve sonuç almanın ön koşulu elbette ki örgütlü mücadeledir” dedi.

“Bizlerin önceliği elbette ki baskı ve adaletsizliğe karşı mücadele etmek olacaktır” diyen Gül, ” İstanbul da sürdürdüğümüz örgütlenme çalışmalarımızı Türkiye’nin bütününe yaymayı, öğreti, eğitim ve hak mücadelemizi yarattığımız birlik şiarıyla etkili ve yaygın hale getirmeyi hedefliyoruz.” dedi.

“HAKSIZLARA KARŞI DİRAYETLİ OLACAĞIZ”

Serdar Gül, “Mücadelemiz, inancımızı takiyeci, inkârcı ve yoz anlayışların tehdidinden kurtarmak, yoluna hizmet eden gençlerin ellerinde varlığını doğru şekilde korumaktır” ifadesini kullandı.

Serdar Gül, “Alevi gençliğinin örgütlülüğü,  Alevi-Kızılbaş toplumunun  üzerindeki haksızlıklara karşı daha dirayetli olmasını sağlayacaktır” diyerek, eşit yurttaşlık, eşit statü taleplerinin, eğitim ve hukuk alanındaki taleplerin karşılık bulup sonuç alınması için çabalayacaklarını kaydetti.

 

 

ALEVİ GENÇLİK HAREKETİ’NİN KURULUŞ BİLDİRGESİ NEYDİ?

Alevi Gençlik Hareketi Başkanı Serdar Gül, hareketin amaçlarını şöyle anlattı: Bizler Alevi gençleri olarak; mensubu olduğumuz inancın kadim geleneğine, tarih boyunca uğradığı zulme, beraberinde verdiği destansı direnişe, mürşitlerine, öğretisine ve felsefesine sahip çıkarak yarınlara taşıma görevini azim ve cüret göstererek ilan ediyoruz. Bizler de Alevi gençleri olarak çağımızın Muaviyelerine, yezitlerine, Hızır paşalarına ve kendini sultan sananlara, bu topraklarda Pir Sultanların, Şah Kalenderlerin, Şeyh Bedrettinlerin tükenmediğini, aziz ve destansı mücadelelerinin çağımızda nasıl zuhur edeceğini göstereceğimiz inancındayız. “MÜCADELEMİZ, TOPRAKLARIMIZDA BARIŞIN TESİSİ VE DAİM KILINMASI”

 

Kim ki Ali’yi katletmiş, kim ki Hüseyin’e kılıç çekmiş, kim ki Nesimi’yi yüzmüş Pir Sultanı asmışsa, bugün savaş isteyenlerin, barışa sırt dönenlerin, zulme sessiz kalanların onlardan hiçbir farkı yoktur. Mücadelemiz topraklarımızda barışın tesisi ve daim kılınması içindir. “İNANCIMIZIN TANIMLANMASI DEĞİL, TANINMASI İÇİN MÜCADELE EDİYORUZ” Alevi Gençlik hareketi olarak bizler, eşit yurttaşlık ve eşit statü perspektifinde anayasal ve hukuksal tüm alanlarda haklarımızın iadesi için, ibadethanelerimizin ve inancımızın tanımlanması değil tanınması için, bize reva görülen zulüm tarihinin hesabı için fitnenin değil hoşgörünün, cepheleşmenin değil dayanışmanın, ötekileşmenin değil birleşmenin hâkimiyeti için yılmadan, yorulmadan mücadele edeceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın.  “İNANCIMIZIN İNKAR EDİLMESİNE KARŞI MÜCADELE EDECEĞİZ”  Alevi Gençlik hareketi, inancımızın inkâr edildiği, kimliğimizin yok sayıldığı sürece karşı, gayretle mücadele edecektir.  Harama tamah edenlere karşı, zulmü mazluma hak görenlere karşı, savaşı barışa tercih edenlere karşı halkımızın tüm dinamikleriyle özgürlük ve adalet mücadelesinin saflarına omuz vermemiz elbette ki elzemdir. Memleketimizin etnik ve inançsal sorunlarının çözümü resmi müzakerelerden ziyade toplumsal uzlaşı ve hoşgörü çabalarıyla netice sağlayacağı açıktır. Semra Acar/İSTANBUL

 

 

 

Kaynak : Pirha

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR