İngiliz Başbakana “Aleviler ve Kürtleri koruyun”

Milletvekili Joan Ryan Türkiye’deki insan hakları durumunu gözlemesi için İngiltere Başbakanı Theresa May’e mektup yazdı.

Milletvekili Joan Ryan darbe girişiminden sonra Türkiye’deki Alevi ve Kürtlere yapılan saldırılar nedeniyle ülkedeki insan hakları durumunu kontrol etmesi için Britanya hükümetine çağrıda bulundu.

Ryan, İngiltere Başbakanı Theresa May’e yazdığı mektupta sözde Erdoğan destekçileri tarafından hedef alınan Aleviler ve Kürtlerin güvenliğiyle ilgili ciddi anlamda endişelerinin olduğunu ifade etti.

15 Temmuzdan bu yana yaşanan olayların, Türkiye’de ikamet eden Alevi ve Kürtlerin üzerindeki etkileri hakkında daha fazla bilgi edinebilmesi için, Britanya Alevi Federasyonu üst düzey temsilcileri ve Enfield’da yaşayan Alevi ve Kürt toplumuyla buluştu.

Enfield İşçi Partisi Milletvekili Joan Ryan, “Türkiye’deki yükselen gerginlikten sonra Aleviler, Kürtler ve gözaltına alınanlara karşı işlenen kötü muamele ve taciz/istismar raporlarından sonra Türkiye vatandaşlarının temel hak ve özgürlüklerin korunmasını ve devam ettirmesini sağlamak çok önemli. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın olağan üstü hal kararı ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin içindeki bazı hükümlerini askıya alması ile Türkiye’nin uluslararası insan hakları yükümlülüklere uyduğundan emin olma görevi İngiliz hükümetine düşüyor. İngiliz Parlamentosundaki Alevi Sekretaryası (All Party Parliamentary Group) Başkanı ve bulunduğum bölgedeki Alevi, Kürt ve Türk toplumların önemli bir temsilcisi olarak Türkiye’deki gelişmeleri yakından takip edeceğim ve ülkedeki barış, demokrasi ve yasal hükümlülüğünün sağlanmasını desteklemeyi sürdüreceğim.” dedi.

EN SON EKLENENLER