İngiliz Milletvekili: Türkiye demokrasiden bahsedemez!

Post date:

Author:

Category:

İngiltere’de İşçi Partisi Milletvekili Joan Ryan, HDP eşbaşkanları ve milletvekilletinin tutuklanmasına sert tepki gösterdi. Ryan, ‘Demokratik yollardan seçilmişler tutuklanıyorsa, insan hakları, hukuk ihlal edilip, insanların iradeleri esir alınıyorsa, Türkiye kalkıp demokrasiden bahsedemez’ dedi

İngiltere’de ana muhalefetteki İşçi Partisi’nin Milletvekili Joan Ryan, Halkların Demokratik Partisi (HDP) eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile milletvekilleri İdris Baluken, Selma Irmak, Gülser Yıldırım, Leyla Birlik, Nursel Aydoğan, Abdullah Zeydan ve Ferhat Encu’nun tutuklanmasına sert tepki gösterdi. Fırat Haber Ajansı’na (ANF) konuşan Ryan, seçilmişlerin tutuklandığı bir ülkede demokrasinin olamayacağını ifade etti.

‘Demokratlar buna karşı çıkmalı’

Ryan, şunları belirtti: “Kürt siyasetçilerin tutuklanmasını kesin bir dille kınıyorum. Demokratik yollardan seçilmişler tutuklanıyorsa, insan hakları, hukuk ihlal edilip, insanların iradeleri esir alınıyorsa, Türkiye kalkıp demokrasiden bahsedemez. Demokratım diyen herkesin buna karşı durma sorumluluğu var. Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türk yetkililerin acil olarak hukuku tamir edip, demokrasiyi güvenceye almalı. Ben bu durumu acil olarak parlamento gündemine getireceğim. Şu an muhaliflere karşı yapılan baskı çok zalimce, demokraside insanların muhalefet yapma hakkı vardır. Seçim bölgemde yaşayan Kürt ve Aleviler Türkiye’deki ailelerinin güvenliğinden kaygı duyuyorlar. Bu durum kabul edilemez ve tahammül edilemez.”

İşçi Partisi Milletvekili Joan Ryan, “İnsan hakları, demokrasi, insan onuru, özgür yaşam ve adalet için sesimizi yükseltmeliyiz” çağrısında da bulundu.

Kaynak: ANF

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR