İngiltere Cemevi’nden Hızır orucu açıklaması

Post date:

Author:

Category:

Alevilik inancının ritüellerinden Hızır Orucu bugün başladı. İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi’den Hızır Orucu hakkında yazılı bir açıklama yapıldı. 

Alevilik inancının önemli ritüellerinden biri olan Hızır Orucu, 7 Şubat Salı günü başlayacak ve 9 Şubat Perşembe günü bağlanacak Hızır Cemi ile sona erecek.

Hızır Cemi, Perşembe günü saat 18.00’de Ali Dereli Dede tarafından yürütülecek.

İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevinden Hızır Orucu hakkında yapılan yazılı açıklamada şunlar belirtildi:

“Alevi inancının odağında sevgi vardır, sevgi Alevi insanının kişiliğini, dünyaya bakışını ve dünyayı yorumlayışında yol gösterici en etken ögedir. Alevi insanı bu sevgi ve hoşgörüyü yalnız insana ve doğaya karşı değil, yarattığı değerlere, kutsal bildiği, inandığı, umut bağladığı, imdada çağırdığı, yer, mekan, zaman tanımayan,  Alevi inancında insanı-Kamil olan, gizli hazinenin sırlarını insan beyninin kavrayabildiği ölçülerde kavramış gelmiş ve geçmiş Nebi’lere, Veli’lere, Eren’lere ve inandığı Tanrı’ya bakışta ve algılayışta düşüncesinin merkezine koymuş, bu anlamda ise Ulu Evliyalara ve Tanrı’sına korkuyla değil, sevgi ile yaklaşmış, onları kendi gönlünde mihman etmiş, kendine dost, yoldaş ve yaren bilmiştir. Bu ulu Evliyalardan biride Alevi insanının dilinden düşürmediği Boz atının sırtında her çağıranın imdadına yetişen Hızır’dır.

Hızır orucunu her kim ne amaçla tutuyorsa dilde dileği, gönülde muradı gerçek olsun.

Hızır aşkına yanan delillerin ışığı hanemizi aydınlattığı gibi gönlümüzde aydınlatsın.

Helal kazançla kazanıp Hızır aşkına pişirip meydana getirdiğimiz lokmalarımız yiyenlere helal olsun, hazırlayıp yedirenlere delil olsun.

Tuttuğumuz oruçlarımız ailemize birlik, huzur, bereket getirsin. Toplumumuza ağız tatlılığı, birlik ve dirlik getirsin.

Hz. Hızır her dem dara düşenlerin, zorda kalanların, umudunu yitirenlerin, çaresizlerin ellerinden tutup onları gerçeğe yönlendirsin.

Gerçekler demine, Allah, eyvallah.

(N.M)

Kaynak : Pirha

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR