İngiltere Prensi Harry ve Amerikalı aktrist Meghan Markle’ın düğünü 500 bin sterline mal olacak

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Kraliyet ailesi, mayıs ayında yapılması beklenen düğünün bütün masraflarını karşılayacaklarını açıkladı. Yaklaşık 500 bin sterline çıkması bekenen evlilik töreni için hazırlıklara başlayan Harry ile Meghan, uluslararası medyanın odağı konumundalar.

Nişan ile kraliyet ailesine açılan kapıyı aralayan Meghan Markle’ı birçok zorlu işlemden oluşan bir süreç bekliyor. Evlilik tamamlandığında, İngiliz kraliyet ailesine ikinci kez İngiliz olmayan bir kişi katılmış olacak. (ilki 1937 yılında Sekizinci Edward ile evlenen Wallis Simpson’du) İngiliz kraliyet ailesine mensup biriyle evlenebilmek için İngiliz vatandaşı olmanın yanısıra, Anglikan Kilisesi’ne mensubiyet koşulu da aranıyor. ABD vatandaşı ve Protestan olan Markle, evlilikten önce İngiliz vatandaşlık sınavına girecek. Anglikan Kilisesi’ne mensup olabilmek için de yeniden vaftiz edilip dini tören yapılacak.

Meghan Markle’ın, daha önce evlenip boşanmış olması, bazı otoritelerce eleştiri konusu olsa da genel kanı bunun o kadar da önemli olmadığı yönünde.

Bundan 81 yıl önce, ABD’li Wallis Simpson ile evlenmek isteyen, dönemin İngiliz Kralı 8. Edward’a, Birleşik Krallık’taki tüm siyasi aktörler muhalefet ediyordu. Wallis Simpson’un daha önce iki kez evlenip boşanmış olması, İngiliz kuralları uyarınca eski eşlerin unvan taleplerine yol açmasını- -tıpkı bugün gibi- mümkün kılıyordu. Girişimleri sonuçsuz kalan Kral Edward, tahta geçmesinden 326 gün sonra bütün haklarından feragat ederek tahttan inmiş, sivil bir yaşam sürdürmüştü.

HARRY 5. SIRADA

Prens Harry ise tahta geçiş sıralamasında, 5. sırada bulunuyor. Ancak Prens William’ın halihazırda üçüncü çocuğuna hamile hamile eşi Kate Middleton’un doğumu, törenden önce gerçekleşirse, Harry 6. sıraya düşecek. Bu yüzden müstakbel gelinin, daha önce evlenip ayrılmış olması, büyük bir sorun oluşturmayacak.

Aktris, tasarımcı ve aynı zamanda aktivist olan Meghan Markle, evlilikten sonra hiçbir mesleği icra edemeyecek. Nitekim Meghan da nişan duyurulmadan önce, internetteki kişisel blogunu kapatmıştı. Yanısıra Amerikan siyasetinde aktif rol alan, 2016 ABD başkanlık seçimlerinde Hillary Clinton’ı destekleyen müstakbel gelin, evlendikten sonra asla siyasetle aktif olarak ilgilenemeyecek. Bu durum için yazılı bir kural olmamasına karşın kraliyet ailesi, simgesel kimliklerini ve siyasi tarafsızlığı korumak adına hiçbir partinin etkinliğine gitmiyor ve seçimlerde oy kullanmıyorlar.

 

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR