İngiltere saldırısını IŞİD üstlendi

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Reuters haber ajansı, İngiltere’deki saldırıyı IŞİD’in üstlendiğini bildirdi. IŞİD’in Telegram üzerinden yaptığı açıklamada, saldırının konser salonuna yerleştirilen patlayıcı düzenekle gerçekleştirildiği belirtildi.

İngiltere’de 21 bin kişilik kapasitesiyle Avrupa’nın en büyük konser salonu olan Manchester Arena’da Pazartesi gecesi yerel saatle 22.30 sularında düzenlenen saldırıyı terör örgütü IŞİD üstlendi.

NELER YAŞANMIŞTI?

İngiltere’nin kuzeyindeki Manchester kentinde bulunan Arena konser salonunda Pazartesi gecesi TSİ 00.30 sularında bir intihar saldırısı düzenlendi. Konser çıkışında meydana gelen bombalı saldırıda, aralarında çocukların da olduğu 22 kişi hayatını kaybetti, 59 kişi de yaralandı.

El yapımı düzeneğin ateşlenmesiyle gerçekleşen patlama, ABD’li pop şarkıcısı Ariana Grande’nin konserinin sonlarına doğru konser alanının fuayesinde oldu.

Tüm siyasi partiler, 8 Haziran genel seçimleri kapsamında Salı günü yapacakları kampanya çalışmalarını durdurdu.

Başbakan Theresa May başkanlığında güvenlik komitesi COBRA toplandı. May, polisin saldırganın kimliğini tespit ettiğini düşündüğünü açıkladı. May’in açıklamalarının hemen ardından Manchester saldırısıyla bağlantılı olduğu iddia edilen bir erkeğin gözaltına alındığı bildirildi. İngiliz polisi, ismi açıklanmayan bu kişinin 23 yaşında olduğunu duyurdu.

İçişleri Bakanı Amber Rudd ise, patlamayı “barbarca bir saldırı” olarak nitelendirdi.

Pirha

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR