İngiltere’deki yöre dernekleri anadilleri Kürtçe’de cem tutacak

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

İngiltere’de bulunan birçok köy ve yöre derneği anadilde Muhabbet Cemi yürütecek. 

İngiltere’de hizmet yürüten Kürecikliler Dayanışma Kültür Derneği, Alxas Com, El-Com, Tilkililer Dayanışma Derneği, Göksunlular Sosyal Kültür Derneği, Kırkısraklılar Dayanışma Merkezi gibi köy ve yöre dernekleri anadilde Muhabbet Cemi yürütecek.

İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevinde tutulacak Muhabbet Cemini Sinemilli Ocağı Pirlerinden Mehmet Yüksel yürütecek, zakirliğini ise Ali Sizer yapacak.

Muhabbet Cemi, 17 Şubat Pazartesi günü saat 19.00’da gerçekleşecek.

“İLK KEZ KÜRTÇE CEM YAPACAĞIZ”

Muhabbet Cemini düzenleyen kurumların çağrısı şöyle:

Hevalên delal, her gel xwedî dîrok, ziman, bawer û qîmetên çandî ye. Pêwîst e ev taybetîyên  çandî bêne parastin, mezinkirin û bi gelên din werin nasandin. Hêzkirin û qezenckirina dostanî û piştgiriya gelan di nav hev da pir giring e.

Ji bo vê yekê em wekî komalên heremê ji pênc salan vir da bi hev ra dixebitin. Ev çalakîyên me berê dûr û dirêj û hin caran jî hefte û mehan didomîn. Lêbelê îsal bi sebeba pandemîyê emê hevil didin, van xebatên xwe di nav du rojan da bihewînin. Li gorî vê emê dixwazin di 13.Sibatê da “Serê Salê” piroz bikin û di 17. Sibatê da  li Ewropa’e jî cara siftê cemeke bi Kurmancî girêdin.

Emê bi beşdarbûn, piştgirî û dilgermîya we pir bextiyar û kêfxweş bibin. Em silav û sipasîyên xwe yên germ ji dil pêş da ji bo we bi rêdikin.

Sevgili dostlar her halkın bir tarihi , dili , inancı ve kültürel değerleri vardır . Bu değerleri yaşatmak , tanıtmak ve beraber yaşadığımız halklar arasında dostluğu ve dayanışmayı sağlamak son derece önemlidir.

Bu amaçla yöre dernekleri olarak beş yıldır beraber çalışıyoruz. Daha önce kimi zaman haftalar ve aylarca süren etkinliklerimizi pandemiden dolayı bu yıl iki güne sığdırmaya çalıştık . 13 Şubat’ta Sare Sale kutlaması yapacağız . 17 Şubat’ta Avrupa’da ilk kez Kürtçe Cem yapacağız. Hepinizi bekliyoruz. Duyarlılığınız için şimdiden teşekkür ederiz. Saygılarımızla.

PİRHA

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR