‘İnsan hakları savunucuları boyun eğmeyecektir’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

5 Temmuz’dan bu yana gözaltında tutulan insan hakları savunucularının serbest bırakılmasını isteyen İzmir’deki hak savunucuları, AKP’nin “Yeni bir 15 Temmuz hikayesi” yazmak istediği vurgulayarak, “İnsan hakları savunucuları boyun eğmeyecektir” diye kaydetti.

İstanbul Büyükada’da 5 Temmuz günü toplantı halinde oldukları otele yapılan baskınla insan hakları savunucu 10 kişi gözaltına alındı. Gözaltı süreleri uzatılan insan hakları savunucularına ilişkin İnsan Hakları Derneği, (İHD) Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP) İzmir temsilcilikleri ortak açıklama yaptı. İHD’de yapılan açıklamayı TİHV’den Coşkun Üsterci okudu.

Günal Kurşun, İdil Eser, İlknur Üstün, Nalan Erkem, Nejat Taştan, Özlem Dalkıran, Şeyhmus Özbekli, Veli Acu ve beraberlerindeki iki eğitmen Peter Steudtner ve Ali Gharavi’nin halen gözaltında olduğunu hatırlatan Üsterci, insan hakları savunucularının gözaltına alınma tarzının OHAL uygulamalarını da aşan bir tarz olduğunun altını çizdi. İnsan hakları savunucularının maruz kaldığı uygulamanın gözaltında tecrit uygulaması olduğunu vurgulayan Üsterci, uygulamanın insan hakları evrensel bildirgesi ile yasaklandığını söyledi.

‘AKP YENİ BİR 15 TEMMUZ HİKAYESİ YAZMAK İSTİYOR’

OHAL adı altında her türlü itiraz merciinin işlevsiz hale getirildiğini belirten Üsterci, adaletsizlik ve hukuksuzluğa yol açan uygulamaların AKP tarafından meşrulaştırılmak istendiğini şu sözlerle aktardı: “(AKP) 15 Temmuz’a dair yeni bir ‘hikaye’ oluşturmaya çalışmaktadır. Gözaltında tutulan insan hakları savunucuları da ‘casusluk’, ‘komplo kurmak’ gibi temelsiz ve saçma ithamlarla suçlayıp bu ‘hikaye’ oluşturma sürecinin adeta nesnesi haline getirmek istemektedir. Aslında bu kabul edilemez girişim uzun süreli OHAL uygulaması sonucu ülkede yaşanan ağır ve ciddi hak ihlallerinin tespit edilip dile getirilmesini önlemek amacıyla insan hakları mücadelesine ve hak savunucularına yönelik gözdağından başka bir şey değildir. Ancak herkes bilmelidir ki, uzun yıllar insan haklarına saygıyı korumak için büyük fedakarlıklar ve bedeller ödeyen insan hakları savunucuları böylesi baskılara hiçbir şekilde boyun eğmeyecektir.”

‘DERHAL SERBEST BIRAKIN’

Türkiye’yi “Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Savunucularının Korunması Bildirgesine” uymaya davet ettiklerini belirten Üsterci, temelsiz ve saçma olarak nitelediği soruşturmanın derhal sonlandırılarak, insan hakları savunucularının serbest bırakılmasını istedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR