İnsan hakları savunucularından Gülmen ve Özakça için açıklama

0
156

İnsan hakları savunucuları 130 gündür açlık grevinde bulunan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça ile dayanışmak amacıyla Beşiktaş Kartal Heykeli’nde bir araya geldi.

İnsan hakları savunucuları 130 gündür açlık grevinde bulunan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça ile dayanışmak amacıyla Beşiktaş Kartal Heykeli’nde bir araya geldi. İnsan Hakları Derneği (İHD), Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP), İstanbul Tabip Odası ve Cumartesi Anneleri’nin destek verdiği eylem, Gülmen ve Özakça’nın resimlerinin bulunduğu ve “Yaşamı savunuyoruz” yazılı pankart açıldı.

‘KAZANILMIŞ HAKLAR GASP EDİLİYOR’

Eylemde kurumlar adına basın açıklaması metnini okuyan Mine Nazari, son bir yılda demokrasi ve insan hakları alanında çok karanlık bir süreç yaşandığına dikkat çekti. Nazari, “Gazeteler, televizyonlar kapatılmış, muhalif her türlü ses susturulmuş, binlerce akademisyen, yüz binlerce kamu ekmekçisi işsiz bırakılmıştır. Hak savunucuları dahi asılsız suçlamalarla muhatap kılınmış, gözaltına alınmış ve yer yer tutuklanmıştır. Hukuk ayaklar altındadır, hak arama yolları kapatılmış, adalet yaşamsal bir talep haline gelmiştir” diyerek, kazanılmış demokratik hakların gasp edildiğini aktardı.

‘BARIŞ İMZACILARI İHRAÇ EDİLENLER ARASINDA’

OHAL ile birlikte yayınlanan KHK’lerin binlerce emekçiyi işinden ettiğine, eğitim kurumlarına el konulduğunu kaydeden Nazari, “Sonuncusu dün yayınlanan KHK’ler ve Milli Eğitim Bakanlığı kararı ile işinden ihraç edilenlerin %99,8’ini öğretmenler oluşturmaktadır. Barış bildirisi imzacılarından 312’si OHAL döneminde üniversitelerden ihraç edilenler listesinde yer aldı” ifadesinde bulunarak, insan hakları savunucularının bu karanlık gidişat karşısında direnmeye devam edeceğini belirtti.

‘İNSANLIK ONURU İÇİN AÇLIK GREVİNDELER’

Nazari, toplumun her kesiminden yaşanan hukuksuzluklara karşı tepkilerin yükseldiğini dile getirerek, “Adaletsizliğe, hukuksuzluğa karşı umudun, direnişin ve boyun eğmemenin ifadesi ile kendi deyimleriyle ‘açlıkla terbiye edilmek’ istenen, fakat insanlık onuru temelinde direnerek işlerini geri isteyen Nuriye Gülmen ve Semih Özakça, bugün 129’uncu güne vardıkları açlık grevi ile seslerini tutuklu bulundukları Sincan Hapishanesinden duyurmaya devam ediyorlar” dedi.

Eylem alkış ve sloganlar ile son buldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here