‘İnsanın mühürlenemediğini anlatmamız gerekiyor’

15 Temmuz darbe girişiminden sonra ilan edilen OHAL sürecinde medyada kısıtlandığını ve yasaklandığını düşündükleri akademisyen, gazeteci ve siyasetçilere yer vermeyi amaçlayan internet ortamındaki yayınlara bir yenisi daha eklendi: WEBİZ…

WEBİZ, ilk facebook canlı yayınını 11 Kasım 2016’da gerçekleştirdi.

WEBİZ’de yayınlanan programalardan biri de Reya Heq programı. Bu program, Alevilerin sorunlarını dile getiren, gündeme ilişkin meselelerin konuşulduğu 25 dakikalık bir program. Programın sunucusu Çilem Küçükkeleş. İlk programında Aleviler ve Anayasa ve OHAL konularını Ali Kenenoğlu ile konuşan Küçükkeleş, bu haftaki programında ise Kemal Bülbül’ü konuk edecek. Programında eğitim müfredatı, yeni gelen müfredatta bütün okulların İmam Hatip’e çevrilmesi, zorunlu din dersleri ve Alevi çocuklarının ne yapacağı” gibi konular konuşulacak.

“ALEVİLER KENDİ BAKIŞ AÇILARIYLA BAKABİLSİN DİYE BU PROGRAMI YAPIYORUZ”

İnternet üzerinden yayın yapan ‘WEBİZ’ Tv’de Reya Heq programını sunan HDP MYK Üyesi Çilem Küçükkeleş PİRHA’ya konuştu. Küçükkeleş “Alevilerin de bu özgür basının yaptığı yayınlara kendi dili, kendi rengi, kendi bakış açısıyla dahil olabilmesi için biz de Webiz Tv’de Alevi programı yapmaya karar verdik” dedi.

Alevilerin kendi güçleriyle oluşturduğu bütün ekranlar kapandığı için yeni bir televizyon yaratmanın da çok büyük ekonomik imkanlar gerektirdiği için internet üzerinden bir çok özgür basın çevresinin yayın yapmaya başladığını söyleyen Küçükkeleş, “Tek renkli, tek sesli, tek akıl, tek düşünceli medya güruhuna karşı bizim de sesimizi rengimizi umudumuzu anlatabileceğimiz bir ekran” dedi.

İnternet üzerinden yayın yapmanın dezavantaj olduğunu söyleyen Küçükkeleş, “İnternet meselesinden dolayı Türkiye’nin her tarafında herkesin özellikle hala coğrafyasında yaşayan Alevilerin malesef ki bu programları izleme olanağı yok” dedi.

“ALEVİ EKRANLARININ TEKRAR YAYINA DÖNMESİ ELZEM BİR İHTİYAÇ”

Alevi ekranlarının tekrar yayına dönmesinin elzem bir ihtiyaç olduğuna vurgu yapan Küçükkeleş “En azından onlar yayına dönene kadar kentte internet iletişimi olabilen Alevi toplumuyla en azından bu kadar çabuk değişen gündemle bizim nasıl baktığımızı, nasıl değerlendirdiğimizi, içinde kendimizi bulup bulmadığımızı değerlendirebileceğimiz bir İnternet televizyon programı” diye konuştu.

“Biz mutlaka bir çıkacak yer buluruz, sızacak bir kaya buluruz, mutlaka kendimize bir yol çizeriz” diyen Küçükkeleş “Yasaklamalar sadece maddi şeyler içindir. Yani kapılar, binalar için, insana uygulanamayan, insanın mühürlenemediğini bir şekliyle bu sisteme anlatmamız gerekiyor” dedi.

“DEVLET YARDIMI OLMADAN, KENDİ LOKMALARIMIZLA YAPABİLİYORUZ”

“Başladığımız bu yolun büyümesini, Alevi ekranlarının yeniden açılmasını ve doğal olarak geliştirdiğimiz yol ve yöntemin devlet yardımıyla değil de kendi lokmalarımızla da yapabileceğimizi, sadece devletin sunduğu imkanlarla sınırlı kalmayıp kendi imkanlarımızla bütün bu ceberut sisteme mutlaka sesimizi duyuracağımız kanallarımızı yaratacağımızın bir  göstergesidir” diye konuştu.

Küçükkeleş “Bunun en doğal yolu ve yöntemi Alevi ekranlarının açılmasıdır. Ama bunlar olana kadar da yolumuza devam edeceğimizin göstergesidir” dedi.

MEDYA NEREYE?

OHAL sürecinde, Türkiye medyası ağır bir bilançoyla karşılaştı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti(TGC), Türkiye Gazeteciler Sendikası(TGS), Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu(DİSK) tarafından yayınlanan verilere göre, OHAL’in ilan edilmesinden bu yana geçen dört aylık süreçte, 133 gazeteci gözaltına alındı, 2 bin 308 gazeteci işsiz kaldı. Aralarında TV ve radyo kanalları, haber ajansları, yayınevleri ve gazetelerin de olduğu 131 yayın kuruluşu kapatıldı. 146 gazeteci cezaevlerinde tutuklu bulunuyor.

Kanun Hükmünde Kararnameyle kapatılan medya kuruluşlarından İMC TV, Yol TV, Hayatın Sesi TV muhabirleri 30 Ekim Pazar günü “Kanal kapatmalara inat kendi TV programımızı yapıyoruz” duyurusuyla Periscope, Facebook gibi sosyal medya kanalları üzerinden bir canlı yayın gerçekleştirmişti. “HaberSİZsiniz” adını koydukları oluşum aynı yolla yayını sürdürüyor.

PİRHA- Semra Acar/İSTANBUL

EN SON EKLENENLER