İrade gaspının bilançosu: 55 tutuklama, 42 kayyum

Post date:

Author:

Category:

Bir yıldır Kürt kentlerinde yapılan yıkım ve katliamlardan sonra belediyelerde halkın seçme hakkı gasp edilerek yapılan kayyum atamları sürüyor. Belediyelere dönük yayınlanan ilk Kanun Hükmünde Kararname (KHK) tarihi olan 11 Eylül 2016 tarihinden bu yana biri eşbaşkan vekili olmak üzere, son olarak Gever (Yüksekova) Belediye Başkanı Adile Kozay’ın da tutuklanmasıyla 55 belediye eşbaşkanı tutuklanmış oldu. 7 belediye eşbaşkanı hakkında da arama kararı çıkarıldı. 68 belediye eşbaşkanı İçişleri Bakanı tarafından görevden uzaklaştırıldı.

Kazanılmış iki kent kaldı

Amed, Mêrdîn (Mardin), Wan, Sêrt (Siirt) ve Dersim’den sonra Bedlîs (Bitlis), Qoser (Kızıltepe), Yenişehir, Kayapınar ve Çêle (Çukurca) belediyelerine kayyum atanmasıyla 3 büyükşehir, 6 il, 30 ilçe, 3 belde belediyesi olmak üzere 42 belediyeye de kayyum atanmış oldu. Riha’nın (Urfa) Wêranşar (Viranşehir), Bozova, Xalfetî (Helfeti), Colemêrg’in (Hakkari) Gever (Yüksekova) ve Amed’in 10 ilçesi ise tüm faaliyetleri kaymakam iznine tabi tutularak, fiili kayyum atandı. DBP’li 42 belediyeye kayyum atanmasının ardından Agirî (Ağrı) ve Îdir (Iğdır) belediyeleri dışında tüm il belediyelerine kayyum atanmış oldu.

Bayrak, abluka, kilit

Belediyelere atanan kayyumların ilk işi belediyelere bayrak asmak ve ablukaya almak oldu. Çok dilli hizmet veren belediyelerin tabelaları indirilirken, belediyelerin kültür, kadın ve çocuk çalışmaları yapan kurumlar da kapatıldı. Kayyum atanan son belediyelerden olan Colemêrg’in Şemzînan (Şemdinli) Belediyesi’ne bayrak asan polisler, belediyeye de zincirle kilit vurdu. DBP’ye dönük saldırılar kapsamında belediyelere kayyum atanırken son bir yılda yüzlerce parti üyesi ve yötecisi de tutuklanarak cezaevine gönderildi. 4 Kasım’da DBPeşbaşkanı Sebahat Tuncel’in de tutuklanmasıyla tutuklu DBP’li sayısı 2 bin 863 kişiyi buldu.

HABER MERKEZİ

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR