İradeye saygı yürüyüşü

  0
  156

  Sağcı İspanya yönetiminin ve yargısının Katalonya bağımsızlık referandumunu durdurmaya çalışmasına bir milyon Katalan, Diada’da gövde gösterisiyle yanıt verdi. Referandum yapılacak

  İspanya Anayasa Mahkemesi, Katalonya’ya yasal çerçevede bağımsız devlet kurma hakkı veren yasayı askıya aldı. Mahkeme geçtiğimiz hafta da Katalan parlamentosunda alınan referandum yasasını iptal etmişti. Barcelona’da düzenlenen Katalonya Ulusal Günü kutlamalarına bu yıl bağımsızlık yanlısı gösteriler ve 1 Ekim’de yapılması planlanan bağımsızlık referandumu damgasını vurdu. Bir milyon kişi, İspanya’ya halkın iradesine saygılı ol dedi.

  İspanya’nın doğusundaki Katalonya Özerk Yönetimi’nin her yıl 11 Eylül’de kutladığı “Katalonya Ulusal Günü” (Diada) bağımsızlık yanlısı gösterilere sahne oldu. Barcelona kent merkezinde Katalonya Ulusal Asamblesi’nin (ANC) düzenlediği gösteriye katılan 1 milyon bağımsızlık yanlısı, sloganlar atarak yürüdü. Göstericiler, özellikle uluslararası topluma seslerini duyurmak amacıyla hazırladıklarını belirttikleri koreografide “barış ve özgürlük”, “referandum demokrasidir” ve “evet” yazıları ile oy sandığının resmedildiği 4 büyük pankartı, kent merkezinde kesişen dört büyük caddede taşıyarak aynı noktada buluşturdu.

  Geri adım yok

  “Diada” dolayısıyla İspanya’daki yabancı basına açıklama yapan Katalonya Özerk Yönetim Başkanı Carles Puigdemont, “Referandumun yapılmaması bizim için bir seçenek değil” dedi. Bağımsızlık referandumunun yasa dışı olmadığını kaydeden Katalonya Özerk Yönetim Hükümeti Sözcüsü Jordi Turull da, “Bu referandum kimseye karşı değil çünkü barışçıl, demokratik ve kesin bir kararlılık var” ifadesini kullandı. Katalonya’da iktidardaki Junts pel Si (Evet için Birlik) ittifakının Katalonya Parlamentosu Grup Sözcüsü Lluis Corominas ise, “Referandumun yapılması için hiçbir geri adım atılmayacak. İspanyol devleti 1 milyon kişiyi hapse atacak değildir. Eğer bunu yaparsa bu diktatörlük olur” diye konuştu. Belçika’nın ve AB’nin başkenti Brüksel’de de Katalonya’ya destek eylemi yapıldı.

  Irkçı ezber değişmiyor

  İspanya Başbakanı Mariano Rajoy hükümeti de, 7 Eylül’de Katalonya parlamentosunda kabul edilen ve kamuoyunda “İspanya’dan kopma yasası” olarak adlandırılan “Cumhuriyetin Kuruluşu ve Hukuki Geçiş” yasasının iptali için Anayasa Mahkemesi’ne itirazını yaptı. Anayasa Mahkemesi de hemen 12 üyesiyle 12 Eylül’de TSİ 11.00’de.

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here