Irak, ‘Üs kurmamızı onlar istedi’ iddiasını yalanladı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Irak Başbakanı Haydar el İbadi’ye “Benim kalitemde değilsin. Musul’da bildiğimizi okuyacağız” diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, Bağdat’tan bir cevap daha geldi.

Irak’ın bu seferki yanıtı Erdoğan’ın “Başika üssünü kurmamız için, Davutoğlu döneminde bize talepleri var. Bunların hepsinin canlı kayıtları var ve bugün yarın bunların hepsi televizyonlarda yayınlanacak” sözlerine oldu.

Irak Başbakanlık Enformasyon Dairesinden yayımlanan açıklamada “İbadi’nin Ankara ziyareti sırasında, Türkiye’den, Başika’da bir üs kurmasını istediği iddiası asılsızdır. Ayrıca Türk Hükümetini yaptığı açıklamalarda, önce Musul Valisi Etil Nüceyfi’nin talebi üzerine daha sonra Kürdistan Hükümeti’nin talebi üzerine ve son açıklamalarında ise, Uluslararası Koalisyon Gücü’nün yalanlamasına rağmen, koalisyon gücü talebi ve izni üzere Başika’da bulunuyoruz sözlerinde çelişkiler görünmektedir. Türk Hükümeti’nin bu çelişkili açıklamaları, kendilerini ve sonucu bilinmeyen bir krize yol açarak, komşu bir ülkenin egemenliğine müdahale ederek Türk askerini zor durumda bırakıyor. Bu açıklamaların geçersizliğini ortaya koyan belgeleri yayımlayacağız. Biz, Iraklılar, Irak topraklarını IŞİD’den temizlemeye devam edeceğimizi vurguluyoruz. Egemenliğimize saldırana karşı direneceğiz. Zafer günü yakındır. Bizi, basında değeri olmayan ateşli açıklamalarla bildiğimiz gerçek yolumuzdan saptırmayacakladır.” dendi. (DIŞ HABERLER)

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR