Irak ve Suriye tezkeresi protesto ediliyor

Ankara Barış Anneleri süresiz dönüşümlü açlık grevinde

Irak ve Suriye tezkeresi birçok sivil toplum kuruluşunca protesto ediliyor. Ankara Barış Anneleri TBMM Dikmen Kapısı önünde, Savaşa Karşı Kadın İnisiyatifi Boğaziçi Köprüsü’nde, KESK, DİSK ve Tabipler Odası ise Taksim Tünel’de çeşitli eylemler yaptı.

Ankara Barış Anneleri tezkereyi protesto etmek için TBMM Dikmen Kapısı önünde oturma eylemi yaptı. Süresiz dönüşümlü açlık grevi başlatan anneler, “Ey Meclis! Katliam kararı çıkarma. Tampon bölgeye hayır! Kürdistan’a özgürlük, Rojava sınırı çetelere değil insanlığa açılsın” pankartı taşıdılar.

Meclis önünde Barış Anneleri adına konuşan Songül Çelik, IŞİD’in Ortadoğu’daki vahşetinin tüm hızla devam ettiğini söyledi. Musul Başkonsolosluğundaki rehine krizinin de IŞİD ve AKP’nin iş birliği yaptığının göstergesi olduğunu belirten Çelik “AKP’ye Barış Anneleri olarak sesleniyoruz! Şu ana kadar yürütülen politikalar IŞİD’e desteğinizin açık göstergesi değilse her kesimin içinde bulunduğu bir heyetle Rojava sınırına gidip buradaki devlet kurumlarının kapılarını halka açarak samimiyetinizi gösterin. Aksi halde AKP Hükümeti bu şaibenin altında kalmaya devam edecektir” dedi.

Savaşa Karşı Kadın İnsiyatifi ise savaş tezkeresi ve IŞİD’in Kobani’ye yönelik saldırılarını protesto etmek için Boğaziçi Köprüsünde biraraya geldiler. Kadınlar, “IŞİD’in kadınları ve halkları katletmesine sessiz kalmayacağız” dedi. Polis, köprü üzerinden “Tezkere IŞİD’e destek, savaş, işgal ve kadın katliamıdır. Barış böyle olmaz” yazılı bir pankart asan 16 kadını gözaltına alındı.

Ankara Dayanışması da Sakarya Caddesi’nde açtığı çadırla açlık grevine başladı. Grevle ilgili basın açıklaması yapan Ankara Dayanışması sözcüsü Ahmet Bal, Ortadoğu halklarının yaşadığı zulme sessiz kalmayarak 2 gün dönüşümlü şekilde açlık grevi yapılacağını belirtti.

KESK, DİSK, TMMOB, Tabipler Odası ve birçok STK, tezkereyi protesto etmek için Taksim Tünel’de bir araya geldi. Çevik kuvvet ekiplerinin yoğun güvenlik önlemi aldığı eylem yürüyüşün ardından yapılan basın açıklamasıyla sona erdi.

EN SON EKLENENLER