Irak’ın yeni başbakanına sokaklar nasıl tepki gösterdi?

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Cumhurbaşkanı Berhem Salih, yeni Irak Başbakanı olarak Cumartesi günü Muhammed Tevfik Allavi’yi atadı. Allavi’nin genel seçimlere kadar görev yapacak hükümeti kurmak için bir ayı var

Allavi, Iraklıkların iyi tanıdığı biri. Daha önce Maliki hükümeti döneminde iki kez Telekomünikasyon Bakanı olarak görev yapmıştı. Bu açıdan geleneksel sistemden çıkan biri durumunda. Sokakların baskısı sonucu iki ay önce Adıl Abdulmehdi başbakanlık görevinden istifa etmek zorunda kalmıştı.

Abdulmehdi’nin istifası, siyasi partiler arasındaki uzun müzakereler sonucunda gerçekleşmişti. Daha sonra bu müzakereler bu kez yeni aday üzerine uzlaşı için yaşandı.

Sonuç olarak, Şii lider Muktada Sadr’ın yönettiği Sairun koalisyonu, Başbakan’ı belirlemede baskın pozisyona geldi.

Gelecek haftalarda Allavi’nin yeni kabine kurması ve parlamentodan güven oyu alması gerekiyor. Önünde siyasi ve toplumsal krizin çözümü başta olmak üzere büyük sorunlar duruyor.

Eylemciler son günlerde genel seçimler ve bağımsız teknokratlardan oluşan yeni bir hükümet talep ediyorlardı.

ALLAVİ: EYLEMLERE DEVAM EDİN

Allavi, Twitter üzerinde yayınladığı görüntülü bir mesajda protestoculara seslenerek, onların hizmetinde olmak istediğini söyledi. Allavi, “Bir kaç dakika önce ben sadece bir vatandaştım, değişim için yaptıklarınızdan gurur duyuyorum. Şimdi ben sizin için çalışıyorum” dedi. Allavi, “Sizden eylemlerinizi devam ettirmenizi istiyorum, çünkü eğer siz benimle değilseniz, yalnız kalacağım ve bir şey yapamayacağım” diye ekledi.

SADR YENİ BAŞBAKANI DESTEKLEDİ

Parlamentodaki en büyük blokun başında olan Sadr da Allavi’ye desteğini açıkladı. Sadr, toplumsal hareketin başından bu yana eylemlere desteklerken, bir hafta önce desteğini çekti.

SOKAKLAR İKİYE BÖLÜNDÜ

Sokaklarda da iki görüş öne çıktı. Alavi’nin atanması ardından Şii lider Muktada Sadr yanlıları başkent Bağdat’taki Tahrir meydanında toplanarak, Allavi’ye desteğini ifade etti. Ancak yine başkent ve ülkenin güneyinde çok sayıda eylemci de bu atamaya tepki gösterdi. Karşı olan eylemcilere göre Allavi’nin atanması talep edilen sistem değişikliğini getirmeyecek. Tahrir’de toplanan karşıt grup “Allavi’yi reddediyoruz” diye slogan attı. Ülkenin güneyindeki Şiilerin kutsal kenti Necef ile Diwaniye’de kalabalık kitleler Allavi karşıtı sloganlar attı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR