Irak’tan Ankara’ya: Müdahale ederiz

Post date:

Author:

Category:

Array

Musul operasyonunda Selam, Kadisiye ve Bekir Mahallesi’nde şiddetli çatışmalar yaşanırken, Şii Heşdi Şabi komutanlarından Yusuf Kilabi, Tel Afer Havalimanı’nı hedeflediklerini söyledi. Bağdat da Türkiye’ye ‘askeri seçenek’ uyarısı yaptı

Musul ve Tel Afer operasyonunu sürdüren Irak yönetimi, AKP hükümetini uyarıp “Ateşle oynama. Diplomatik yollar tükenirse askeri müdahale olur” dedi. Musul harekatı Irak ordusu, Pêşmerge güçleri, Haşi Şabi ve Ninova Muhafızları ittifakı tarafından sürdürülüyor. Çetecilerin Asur Medeniyeti’nden kalma eserleri kepçe ve balyozla parçaladığı Nimrud antik kentini ve kentin 80 mahallesinden 5’ini (Gogceli, Semah, Saddam, İntisar ve Şeyma) alan Irak ittifakı ilerliyor. Selam, Kadisiye ve Bekir Mahallesi’nde ise çatışmalar yaşanıyor.
Altın Kuvvetler 2’nci Tümen Komutanı Maan Saad, “Musul’da akıllara durgunluk verecek boyutta şiddetli bir savaş var” dedi. Saad, örgütün şimdiye kadar sadece doğu cephesinde 180 bombalı araçla saldırı düzenlediğini söyledi. Videolarda dikkat çeken bir diğer ayrıntı ise DAİŞ’in, Irak Ordusu’na ait tank ve zırhlı araçları Alman yapımı MİLAN anti-tank silahına eşdeğer güçteki Rus yapımı kornet silahıyla vurması.

Rûdaw’a konuşan Şii Heşdi Şabi komutanlarından Yusuf Kilabi de, “14 Kasım itibariyle Tel Afer’in kontrolüne yönelik operasyonun üçüncü aşaması başlamıştır. Tel Afer Havalimanı bir sonraki hedefimiz. Bu nokta Musul operasyonunu doğrudan etkileyecek” dedi.

‘Ateşle oynama’

Musul ve Başika’daki TSK kampı nedeniyle Ankara ile Bağdat arasında gerilimin dozu da artıyor. Irak Parlamentosu’nda ‘askeri güç kullanma’ seçeneği gündeme getirildi. Irak Temsilciler Meclisi Savunma Komitesi Üyesi Muvaffak el Rubai, parlamentonun operasyon çerçevesinde Musul’un sınırlarının korunması ve yabancı ülkelerin müdahalesinin engellemesine yönelik bir karar aldığını hatırlattı. IraqiNews.com’un aktardığına göre Rubai, “Türkiye’yi engellemek için tüm diplomatik yollar tükendiyse, Irak hükümeti Ankara’nın ülkemizin egemenliğine yönelik tecavüzlerini durdurmak için askeri müdahalede bulunacak” ifadelerini kullandı. Ankara’nın gelecek hafta Musul operasyonuyla ilgili bir konferansa ev sahipliği yapacağını da belirten Rubai, “Türkiye’nin, Irak hükümetinin bilgisi ya da izni olmadan, Musul’un kurtarılmasıyla ilgili bir konferans düzenlemesi ateşle oynamak” dedi. BAĞDAT/MUSUL

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR