İran Meclisi’nde ve Humeyni türbesinde silahlı saldırı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

İran Parlamentosu’nda ve Ayetullah Humeyni türbesi önünde silahlı saldırı düzenlendi. Her iki saldırıda da 2 kişinin yaşamını yitirdiği ve saldırganların yakalandığı belirtildi.

İran’ın başkenti Tahran’da sabah saatlerinde, önce İran parlamentosu sonra da Humeyni’nin türbesinde silah sesleri duyuldu. Parlamentodaki saldırıda bir güvenlik görevlisinin hayatını kaybettiği belirtildi. Humeyni’nin türbesine yönelik saldırıda ise bir kişinin yaşamını yitirdiği iddia edildi. İran merkezli haber ajansları, parlamentodaki saldırıda en az 8 kişinin yaralandığı, bir kişinin yaşamını yitirdiği, Humeyni’nin türbesindeki bombalı saldırıda ise bir kişinin yaşamını yitirdiği, 5 kişinin de yaralandığını aktardı. Sabah saat 10.15 sularında silahlı 3 şahısın, İran Parlamentosu’nun bir numaralı kapısından içeri girmeye çalıştığı aktarıldı. Saldırının ardından giriş ve çıkışlar kapatıldı. Meclis’e çıkan sokak ve caddeler de trafiğe kapatıldı.

Tasnim Haber Ajansı, İran Meclisi’nin güvenlik görevlileri ile çatışmaya giren kişinin kimliğinin henüz belli olmadığını ve çatışmanın sürdüğünü duyurdu. Ajans, Tahran Milletvekili İlyas Hezreti’nin 2 kişinin kalaşnikof ve bir kişinin de tabancayla saldırdığını açıkladığını duyurdu.

FARS: SALDIRGAN 1 KİŞİ VE YAKALANDI

Fars Haber Ajansı da, bir kişinin Meclis korumalarına ateş ettiğini ve 1’i koruma 2’si sivil, 3 kişiyi yaraladığını duyurdu. Ajans, sivillerin Meclis’i ziyaret eden yabancı uyruklu kişiler olduğunu duyurdu. Ajans, görgü tanıklarına dayındırarak verdiği haberinde kaçan saldırganın yakalandığını yazdı.

HUMEYNİ’NİN MEZARI BAŞINDA SALDIRI

Aynı ajans, Tahran’da İmam Humeyni’nin mezarı çevresinde de 3 kişinin saldırı düzenlediğini, 2’sinin yakalandığını, son saldırganın canlı bomba olduğunu ve kendisini patlattığını belirtti. Patlamada 2 kişinin yakalandığı duyuruldu.

İran devlet televizyonu, Humeyni’nin türbesine aralarında intihar bombacısının da olduğu 4 şahsın saldırı düzenlediği bilgisini paylaştı.

Tasnim Haber Ajansı, silahlı 3 kişinin parlamentoya girdiğini ve iki kişinin yaralandığını aktardı. Ajans ayrıca, parlamentoda rehin alınanların olduğunu belirtti. Ancak bu bilgi resmi yetkililer tarafından henüz doğrulanmadı.

Tasnim, Humeyni’nin türbesine saldırı düzenleyenlerden birinin gözaltına alındığını aktardı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR