İran Parlamentosu’nda ‘koronavirüs’ tatili

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Çin’de ortaya çıkan ve bir anda dünyanın birçok ülkesine yayılan koronavirüs, İran’da can almaya, hızla yayılmaya devam ediyor.

ÖLENLER VE YAKALANANLAR ARTIYOR

İran’da bu virüsten ölenlerin sayısı 34’e çıktı. Virüsün bulaştığı kişi sayısı ise 388 oldu. İran makamları tarafından yapılan açıklamaya göre, koronavirüsün bulaştığı kişiler arasında İran Cumhurbaşkanı yardımcısı ile birçok parlamenter de var.
İran Sağlık Bakanlığı Halkla İlişkiler Sorumlusu Kiyanuş Cihanpur, basına yaptığı açıklamada, son belirlemelere göre ülke genelinde Covid-19 sebebiyle ölenlerin sayısının 34’e, vaka sayısının ise 388’e yükseldiğini belirtti.

DÜNDEN BERİ ARTTI

Cihanpur, dünden bu yana ölü sayısında 8, vaka sayısında 143 artış olduğunu, 73 kişinin ise iyileştiğini söyledi.
Vaka sayısında en fazla artışın Tahran ve Gilan eyaletlerinde görüldüğünü aktaran Cihanpur, virüse yakalananların ortalama 50, hayatını kaybedenlerin de 60 yaşında olduğunu ifade etti.

PARLAMENTERLERE DE BULAŞTI

Ülkede hızla yayılan koronavirüsün bulaştığı kişiler arasında İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı ile 6 parlamenter de var.
İran Meclisi Başkanlık Heyeti Üyesi Muhammed Ali Vekili, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, 2 milletvekilinin virüse yakalanmasının ardından 30 vekile test yapıldığını bildirdi.
Söz konusu milletvekillerinin isimlerini açıklamayan Vekili, “Koronavirüs testlerinin sonucuna göre, meclisteki 30 meslektaşımızdan şu ana kadar 4’ünün testi pozitif çıktı” dedi.
Virüse yakalananlar arasında, Sağlık Bakan Yardımcısı İreç Herirçi, Tahran Milletvekili Mahmud Sadıki, Meclis Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Mücteba Zünnur ve son olarak Cumhurbaşkanı Kadın ve Aileden Sorumlu Yardımcısı Masume Ebtikar da var.

PARLAMENTO ÇALIŞMALARINI DURDURDU

Koronavirüsün yetkililere de bulaşması üzerine İran Parlamentosu, tatil ilan etti.
İran Parlamentosu Sözcüsü Esedullah Abbasi, parlamento başkanlığının tüm oturumları iptal ettiğini açıkladı.
Abbasi, parlamento ile birlikte Tarım Bakanlığı ve diğer bakanlıklarla ilgili oturumların da ertelenmek durumunda kaldığını ifade etti.

 

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR