İran rejimi Şubat ayında 9 Kürd’ü idam etti!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

İran rejimi Şubat ayında 9 Kürd’ü idam etti. Doğu Kürdistan (Rojhilat) İnsan Hakları Örgütü, Rojhilat’ta yaşanan hak ihlallerine ilişkin açıkladığı raporda Şubat ayında 9 Kürd’ün rejim tarafından idam edildiğini duyurdu.

Rapora göre idam edilen Kürtlerin isimleri şöyle: “Tahir Seidi (Maku zindanı), Mehdi Feyaz Pasendide (Kızılhesar zindanı), Mihemed Kerim Ezipenah, Ferşid Secadi ile Hemidrêza Rêbaz (Kirmanşah’daki Dîzil Abadi zindanı), Hüseyin Derwêşî Kuçek (Qirwe zindanı), Afşin Şevketi, Ali Velizade ile Seyit Murteza Baqrizade (Urmiye zindanı).”

Bu arada Kürt siyasi tutsak Sabir Muradi’nin de İran istihbaratı İtlaat’in 70 günlük işkenceli sorgusunun ardından Sinê Zindanı’na sevk edildiği ve orada yaşamını yitirdiği bildirildi.

Raporda Zeynep Sekawendi’nin de bir süredir tek kişik hücrede tutulduğu ve idam tehlikesinin olduğu belirtildi. Diğer yandan Kürt siyasi tutsak Ümit Şamuradi’nin de Tahran’a bağlı Ewîn zindanında tutulduğu hatırlatılarak, Şamuradi’nin açlık grevine başladığı ve hayati tehlikesinin olduğu aktarıldı.

Raporda 11 kolberin (sınır ticaretinde mal taşıyan kişi) de sınırda yaşamını yitirdiği ve 4 Kürt yurttaşın ise mayın patlaması sonucu yaşamını yitirdiği duyuruldu.

HABER MERKEZİ

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR