İran: Sabrımızın haddi var

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

İran yönetimi, Türkiye temsilcilerinin Münih Güvenlik Konferansı sırasında yaptığı açıklamalara sert tepki gösterdi: ‘Terör örgütlerini destekleyen, kan dökülmesine yol açan, gerilimlerin tırmanmasına ve bölgede
istikrarsızlığa yol açan sizsiniz’

AKP iktidarı yöneticilerinin Münih’te İran’a karşı yaptığı açıklamalara tepki gösteren İran, zehir zemberek bir açıklama yaptı. “Sabrımızın haddi var” diyen Tahran yönetimi, Türkiye’nin “imparatorluk rüyalarıyla yasa dışı ve meşru olmayan uygulamalarıyla terörü desteklediğini” kaydetti.

Münih Güvenlik Konferansı sırasında ABD Başkan Yardımcısı Michael Richard Pence ile görüşen Başbakan Binali Yıldırım, “İran’ın bölgede istikrarı baltalamasına izin vermeyecekleri konusunda mutabık” kalmış, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, bir konuşmasına “İran, Suriye ve Irak’ı iki Şii devleti haline getirmeye çalışıyor. Bu çok tehlikeli. Bu eğilime son vermeli, bölgede güvenlik ve istikrar ancak o şekilde sağlanır” gibi ifadeler kullanmıştı. İran yönetimi, sert bir açıklamayla yanıt verdi. Gazete Duvar ve İran ajansı Mehr’in haberine göre İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi sert açıklama yaptı: “Gerçek dışı imparatorluk rüyalarıyla yaşayıp müdahaleci, yasa dışı ve meşru olmayan uygulamalarıyla terörü destekleyerek, bölgeyi istikrarsızlığa sürükleyenler, yaptıkları politikaların sorumluluğu altından kaçmamalıdır…” Sözcü Kasımi, “Başka ülkelere karışan, yasadışı ve gayrımeşru adımlar atan, terör örgütlerini destekleyen, kan dökülmesine yol açan, gerilimlerin tırmanmasına ve bölgede istikrarsızlığa yol açanlar, başkalarını suçlayarak bu adımlarının sorumluluğundan kaçamaz” ifadesi kullandı.

Türkiye gibi ülkelerin istikrarsızlık kaynağı olduğunu belirten Kasımi, “Bu ülkeler bölgedeki güvensizlik ve istikrarsızlığın bizzat sorumlusu olduklarının farkına varmaları lazım, bu yüzden başkalarını suçlayarak kendi elleriyle yaptıkları çıkmazdan kurtulamayacaklarını bilmeliler” diye konuştu.

Ankara’ya tehdit

Kasımi, pazartesi günü basın tıplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlarken de “Bu ülkedeki düzensiz ve istikrarsız durumdan kaynaklanan siyasetçilerin bazı öfkeli ve sorumsuz davranışları bulundukları iç ve dış sorunları örtbas etmek için yapılıyor… Türkiye konusunda sabırlı olacağız, ancak sabrımızın da bir haddi var” dedi.

Yıldırım’ın mutabakatı

Başbakan Binali Yıldırım, Münih Güvenlik Konferansı sırasında 18 Şubat’ta ABD Başkan Yardımcısı Michael Richard Pence ile görüşmüştü. Bayaz Saray, yapılan ikili görüşmede İran’a da yer vermiş ve şunları kaydetmişti: “Her iki lider de İran’ın bölgede istikrarı baltalamasına izin vermeyecekleri konusunda mutabık kalmışlardır. İki lider aynı zamanda IŞİD’i yenilgiye uğratmaya dair ortak çabalarını hızlandırma yollarını da ele almıştır.” Türkiye Başbakanlık açıklamasında ise İran bölümüne yer verilmedi. Başbakanlık açıklamasında ABD ile ikili ilişkiler, Suriye, Gülen Cemaati gibi konuların görüşüldüğü belirtilip “terörle mücadelede fikir birliği ve ortak hareketin önemi üzerinde durulmuştur” denildi. Ayrıca yeni sayfa açmak istendiği vurgulandı.

TAHRAN

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR