İran ve Kürdistan’da anmalar öncesi internet kesintisi

  0
  90

  Kasım ortasında halkın benzin fiyatlarına zamlara tepki vermesiyle başlayan ve sisteme karşı büyük bir isyana dönüşen olaylarda 300 kişinin yaşamını yitirdiği tahmin ediliyor. Katledilenleri anmak için sosyal medyada çağrıların yapıldığı bir ortamda, dün sabahtan itibaren birçok eyalette internetin kesildiği öğrenildi.

  İLNA haber ajansında yer alan bir haberde, internetin kesilmesi kararının üst düzey güvenlik yetkililerince alındığı bilgisi paylaşıldı. Haber, İran Enformasyon ve İletişim Bakanlığı yetkililerine dayandırıldı.

  KÜRDİSTAN VE BİRÇOK EYALETTE ERİŞİM ENGELLENDİ 

  Ajansın haberinde, internete erişimdeki kısıtlamanın sadece ‘uluslararası mobil telefon görüşmelerini engelleme’ amaçlı olduğu da savunuldu. Böylelikle rejimin sık sık dile getirdiği ‘olayların dışarıdan kışkırtıldığı’ yönündeki kara propagandaya gönderme yapıldı.

  İnternet kesintisinden ulusal sitelerin etkilenmediği öğrenilirken, özellikle Kürdistan, Elbruz, Fars ve Zencan eyaletlerinde kesintilerin olması dikkat çekti. Kesintilerin başka eyaletlere de uygulanacağı İLNA’nın verdiği bilgiler arasında. Bu eyaletler aynı zamanda kasım ayında yoğun gösterilere sahne olmuştu.

  İDDİA GERİ ÇEKİLDİ

  Ancak İLNA’nın daha sonra internet kesintilerinin güvenlik yetkililerince kararlaştırıldığına dair haberini değiştirmesi dikkat çekti. Gün içindeki bir başka haberde ne kısıtlamalara ne de kesintilerin uygulandığı eyaletlerin ismine yer verilmedi.

  NETBLOCKS KISITLAMALARI TESPİT ETTİ

  İnternete erişim özgürlüğünü takip eden NetBlocks adlı sivil toplum kuruluş ise, kesintilerin özellikle mobil internet bağlantılarına yönelik olduğunu duyurdu. NetBlocks’un Twitter hesabından yapılan paylaşımda, yerel saatle 06:30’dan itibaren internet erişiminin kısıtlandığı dile getirildi.

  İranlı yetkililer, kasım ayında yaşanan isyanda yaşamını yitirenlere ilişkin henüz bir bilanço yayınlamış değil. Tahran yönetimi, olayların sürdüğü bir ortamda dördü polis beş kişinin hayatını kaybettiğini duyurmuştu. Ancak Uluslararası Af Örgütü (AI), güvenlik güçleri ve milislerin 300’den fazla kişiyi öldürdüğünü savunurken, yaşananları ‘korkunç katliam’ olarak nitelendirmişti.

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here