İran, Yaresan Kürtlerini göç etmeye zorluyor

Post date:

Author:

Category:

Kürdistan İnsan Hakları Örgütü’nün raporuna göre, Kirmanşan’ın Dalaho bölgesinde yaşayan Yarêsan Kürtleri üzerindeki baskılar son yıllarda artıyor. İran rejiminin, Yarêsan Kürtlerini göçe zorlaması üzerine bölgede yaşayan Yarêsan Kürdleri, Doğu Kürdistan ya da İran’ın diğer kentlerine göç etmek zorunda kalıyor.

İnsan Hakları Örgütü’nün raporunda isminin yayınlanmasını istemeyen Yarêsan Kürtlerinden bir yurttaş, yaşadıklarını şöyle dile getiriyor: “Bir iş sahibi olabilmemiz ya da bir devlet kurumunda çalışabilmemiz için, her şeyden önce inancımızdan vazgeçmemiz gerekiyor. Bir işyeri açmak istediğimizde ya da bir ev satın almak istediğimizde, bunun için çok sayıda kurumun imzası ve onayı gerekiyor.”

İran rejiminin baskılarından çekindiği için isminin yayınlanmasını istemeyen bir başka Yarêsan ise İnsan Hakları Örgütü’ne şunları anlatıyor: “Çocuklarımızın okul okuması önüne birçok engel çıkartılıyor. Çocuklarımız için herhangi bir okul yok. Ve çocuklarımız okumaz ve çalışamazsa, hayatımızın bir geleceği olmuyor. Rejim bizi inancımızdan vazgeçmeye mecbur kılmaya çalışıyor.”

BasNews
- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR