‘İran’a askeri yanıt gerekli değil’

ABD Başkanı Trump’ın İran’ı tehdit etmesinden sonra iki ülke arsındaki kriz tırmanıyor. ABD Savunma Bakanı James Mattis, Güney Kore’den sonra geçtiği Tokyo’da Japon mevkidaşı Tomomi İnada ile düzenlediği ortak basın toplantısında, İran’ın terörü en fazla destekleyen ülke olduğunu ve dünyanın buna seyirci kaldığını savundu. Mattis, ABD’nin bunun için Ortadoğu’ya daha fazla askeri güç gönderme seçeneği için de “Şu an buna gerek olduğunu sanmıyorum” yanıtını verdi.

Askeri tatbikat

Kriz tırmanınca İran Devrim Muhafızları Ordusu, çeşitli tür ve menzile sahip füze ve radar sistemlerini deneyeceği hava savunma tatbikatını başlattı. İran Devrim Muhafızları Hava-Uzay Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Emir Ali Hacızade, “Düşmanlarımız en ufak bir hata yaparsa, kükreyen füzeleri başlarına yağdırırız” dedi.

Adalet Divanı’na başvurdu

ABD’nin Haziran ayında İran’ın 2 milyar dolarının önünü de kapatması nedeniyle İran, bu ülkeyi Uluslararası Adalet Divanı’na şikayet etti. İran, zararın giderilmesini talep etti. Geçen Haziran ayında ABD yönetimi, tüm uluslararası anlaşmlar ve iki ülke arasında 1955’te gerçekleşen ve hala geçerli olan anlaşmaya ters İran Merkez Bankası’nın 2 milyarıyla birlikte bazı İranlı şirketler ve bankaların mal varlığına el koydu.

TOKYO

EN SON EKLENENLER