İran’da 300 bin görevliyle kontrol; cezaevleri boşaltılıyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Resmi rakamlara göre, Qum şehrinden başlayan yeni koronavirüsü türü Covid-19’a onlarca parlamenterin de aralarında olduğu 2 bin 922 kişi yakalandı. Bir önceki güne göre 586 yeni vaka ortaya çıktığı anlamına geliyor.

Aynı verilere göre, şimdiye kadar en az 92 kişi hayatını kaybetti. Ancak yabancı basın bu sayının yüzlerce olabileceğini tahmin ediyor.

Hükümetin Covid-19’un yayılmasını engellemek için cezaevlerindeki 54 bin tutuklu ve mahkûmu geçici olarak serbest bırakacağı öğrenildi. Ancak hangilerinin bu kapsama gireceğine açıklık getirilmedi.

Ayrıca başta Kum şehri olmak üzere ülke genelindeki kontrolleri arttırmak amacıyla 300 bini aşkın sağlık görevlisi harekete geçiriliyor. Kum şehri Irak, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn’den çok sayıda kişinin ziyaretine uğruyor ve Kum’dan bu ülkelere dönenlerde Covid-19 virüsü teşhis edilmişti.

Kum şehrinden çıkan herkesin kontrol edileceği duyurulurken, virüsü şüphesi bulunan kişilerin ise karantinaya alınacağı açıklandı.

İran’da son olarak dini lider Ayetullah Ali Hamaney’in danışmalarından birinin de virüsten yaşamını yitirdiği duyurulmuştu. Virüsün bulaştığı kişiler arasında en az 23 parlamenter de bulunuyor.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR