İran’da parlamenter bir rapor: 760 bin vaka var!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

İran Parlamentosu Araştırma Merkezi’nin “bağımsız uzmanları” tarafından hazırlanan raporda, “Protokol ile istatistikler arasında en iyi uyumu elde etmek için, Laboratuvarların kapasiteleri ve test sayısının arttırılması gerekiyor” denildi.

Vaka tespiti çabalarının hastalığın yayılmasını da kontrol altına almayı sağlayacağına dikkat çeken raporda yer alan verilere göre, Covid-19’dan dolayı 760 bin vaka var ve bunlardan 8 bin 500’ü hayatını kaybetti. Bu rapora bakılırsa İran’ın vaka sayılarında dünyanın en fazla etkilenen ülkesi olduğu anlamına geliyor.

RESMİ BİLANÇOYA GÖRE ÖLÜ SAYISI 5 BİNE YAKLAŞTI

Bu Perşembe günü açıklanan son resmi verilere göre İran’da 77 bin 995 vaka tespit edildi, bunlardan 4 bin 869’u hayatını kaybetti.

Aynı raporda, eğer sıkı karantina tedbirleri alınmazsa 30 bini aşkın kişinin daha hayatını kaybedebileceği uyarısı yapılıyor.

TAHRAN’DA HER GÜN 100 KİŞİ ÖLÜYOR!

Uzmanlar, medya ve yerel yetkililer de resmi verileri sık sık yalanlıyor. 15 Nisan günü Tahran Belediye Meclisi’nin Sağlık Komisyonu Şarq gazetesine yaptığı açıklamada, “Eldeki verilere dayanarak, Tahran’da her gün en iyi tahmine göre 70 kişi, en kötüsüne göre 100 kişi Covid-19’dan ölüyor” dedi. Muhalif kaynaklara göre de sadece başkentte 4 bin ila 6 bin dolayında kişi hayatını kaybetti.

SAĞLIK BAKANLIĞINDAN İTİRAF: 800 BİN VAKA

Çarşamba günü bir açıklama yapan Sağlık Bakanlığı yardımcısı Ali Reza Reisi, sınırlı test yapılması nedeniyle resmi bilançonun muhtemelen gerçek sayısının altında olduğunu kaydetti. Entekab gazetesine göre Reisi, “800 bin kişinin enfekte olduğu ve ölü sayısının açıkladığımızın bir kaç kat üzerinde olduğu kesinlikle doğrudur” dedi.

Resmi televizyon kanalına bir mülakat veren koronavirüse karşı Tahran’daki mücadele merkezi müdürü Alireza Zali, “Henüz zirveye ulaşmadık. Eğilim sürekli yükselişi gösteriyor” derken, Tahran’ın hastalığın merkez üssü olduğunun altını çizdi.

TAHRAN’DA EN AZ 80 BİN POZİTİF VAKA!

Tahran’daki sağlık bilimleri fakültesinin bir üyesi de şunları ifade etti: “Virüs önce sağlık için bir tehditle başlıyor, sonra toplumsal bir tehdide dönüşüyor ve en son güvenlik için tehdit oluşturuyor. Şimdi 80 bin pozitif testimiz var, ama toplam enfekte olanların sayısı muhtemelen5 ila 10 kat daha fazla, ve belki de bunun da ötesinde” dedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR