İran’da rejim yanlıları da sokağa çıktı: Damarlarımızdaki kan, liderimize armağan

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

28 Aralık’ta İran’ın Meşhed şehrinde başta enflasyon olmak üzere ekonomik sorunları protesto eden bir gösteri düzenlendi, ardından protestolar sonraki günlerde farklı şehirlere yayıldı. ABD, İngiltere ve Suudi Arabistan tarafından yönetildiği iddia edilen sosyal ağ hesapları protestocuları, polise ve kamu mallarına zarar vermesi yönünde teşvik etti. Protestolar ilk günlerde Kirmanşah, İze, İsfihan, Hamedan ve Tahran başta olmak üzere İran’ın birçok şehrinde İran İslam Cumhuriyetine karşı sloganlar ile başladı. Reformistler başta olmak üzere halkın sahip çıkmadığı protestolarda en az 23 kişi yaşamını yitirdi, 500’e yakın kişi gözaltına alındı

İran devlet televizyonunda yer alan görüntülere göre Kirmanşah, İlam ve Gorgan gibi kentlerde düzenlenen gösterilere katılan kişiler İran bayrakları ve dini lider Ayetullah Ali Hamaney’in resimlerini taşıdı. Hamaney dün İran’ın düşmanlarını para, siyaset, silah ve istihbarat birimlerini kullanarak karışıklık çıkarmakla suçlamıştı.

“REHBERİM, BİZ SENİN EMRİNDEYİZ”

Hükümet yanlıları ‘Damarlarımızdaki kan, liderimize armağan’, ‘Liderimizi yalnız bırakmayacağız’ Rehberim, biz senin emrindeyiz”, “Kahrolsun ABD, kahrolsun İsrail”, “ABD bizim düşmanımızdır, İsrail bizim düşmanımızdır” ve “Kahrolsun fitneci ” sloganlarıyla Hamaney’e destek verdi.

Protestolarda güvenlik güçlerinden iki kişinin de aralarında bulunduğu en az 23 kişi hayatını kaybetti. Başkent Tahran’da 450, ülke genelinde de yüzlerce kişi gözaltına alındı.

Erdoğan’dan Ruhani’ye destek telefonu

İran’daki olaylar ekonomiyi vuracak… Türklerin ülkede 200 mağazası var

İran’da ölü sayısı 27’ye çıktı… Ayetullah Ali Hamaney ilk kez konuştu

Trump’tan İran’a tehdit: ABD’nin gözü üzerinizde!

İran’da ‘mollalar terk edin’ sloganı da atılan rejim karşıtı protestolarda ölü sayısı 12’ye yükseldi

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR