İranlı gazeteci Shoashargh’dan 6 gündür haber alınamıyor

Post date:

Author:

Category:

 İran rejiminden kaçarak Van’a sığınan gazeteci Arash Shoashargh’den 6 gündür haber alınamıyor. Daha önce İHD’ye başvuran Shoashargh, İran istihbaratının peşinde olduğunu ve can güvenliğinin olmadığını söylemişti.

İran rejimine muhalif olduğu için hakkında kırbaç cezası olan Gazeteci Arash Shoashargh’dan (Areş Şoaş Erq) 6 gündür haber alınamıyor. İran’a dönmesi halinde idam cezası alacak olan ve rejime muhalif olduğu için sık sık tehdit edilen Shoashargh 6 ay önce Türkiye’ye sığınmıştı. Shoashargh, İran’da bulunan Gilanê Nû Gazetesi’nde ve Avrupa sitesi olan Amadnews’te çalışıyordu.
‘BULUP KAYBETTİRİRİZ’
6 gün önce Van Merkez Çarşı’dan Kurtuluş Parkı’nın yanında bulunan evine gitmek için arkadaşından ayrılan Shoashargh’dan o günden bugüne haber alınamıyor. Shoashargh’ın arkadaşları, İnsan Hakları Derneği (İHD) Şubesi’ne başvuruda bulundu.
Shoashargh’ın gözaltına alındığından şüphelenen arkadaşlarının emniyet ve savcılığa başvurduğu ancak kendilerine herhangi bir bilginin verilmediği belirtildi.
Öte yandan 1 ay önce İran istihbaratının Shoashargh’ın ailesini gözaltına aldığı ve aileye “Oğlunuz rahat durmazsa biz milyarlar harcayıp onu bulup kaybettiririz” dediği ileri sürüldü.
‘İRAN İSTİHBARATI PEŞİMDE’
Shoashargh, daha önce İHD’ye başvurarak, hayati tehlikesinin olduğunu belirtmiş ve yardım talebinde bulunmuştu. Shoashargh, İran istihbaratının peşinde olduğunu ve can güvenliğinin olmadığını aktarmıştı.
- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR