İrlandalı: Rakka halkların kentti olacak

Post date:

Author:

Category:

Rakka’da DAİŞ’e karşı savaşan YPG’nin İrlandalı savaşçısı Çiya Demhat, Ortadoğu’da devrimin kalbinin Rojava’da attığını belirterek, İrlanda’da mücadele eden İRA ve YPG’nin paralel bir mücadele yürüttüğünü bu yüzden Rojava’ya gelerek savaştığını söyledi.

Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) Rakka’yı DAİŞ’ten kurtarmak için “Büyük Savaş” adıyla başlattığı operasyonlar kapsamlı bir şekilde sürdürülüyor. 5 mahalleyi kontrol altına alan savaşçılara DAİŞ, El Berîd ve Battanî mahalleleri yönünde saldırdı. Saldırılara anında karşılık veren QSD savaşçıları, çetelerin saldırılarını püskürttü. 5’inci mahalle olan Sînaa’da yapılan arama tarama faaliyetleri kapsamında DAİŞ’e ait birçok silah imalathanesi bulundu. Enternasyonalist savaşçıların da ağırlıkta olduğu operasyonda İrlandalı savaşçı Çiya Demhat da bulunuyor. Demhat, İRA ve YPG’nin mücadelesinin oldukça paralel özelliklere sahip olduğu için Rojava’ya yol aldığını kaydetti.

Yaklaşık 4 ay önce Rojava’ya geldiğini belirten Demhat, hemen akabinde askeri ve siyasi eğitimler aldığını ifade etti. Yeni yaşamına çabuk adapte olduğunu ve kısa bir sürede savaşçılar ile iyi bir uyum sağladığını dile getiren Demhat, Kürtçe’yi de öğrendiğini aktardı. Dünyadan Rojava’ya bir akışın olduğuna değinen Demhat, Ortadoğu’da devriminin kalbinin Rojava’da attığına değindi.

ROJAVA DEVRİMİ YAYILIYOR

Rojava devriminin Suriye’nin her parçasına yayıldığını aktaran Demhat, şimdi de DAİŞ’e karşı Rakka’da olduklarını söyledi. Rakka’yı kurtarmak için büyük bir operasyon başlattıklarını dile getiren Demhat, “Buraya gelip YPG’ye katılmam başta Kürt halkı olmak üzere Suriye’de bulunan bütün insanlarımıza yardım etmek içindir” dedi. Verilen mücadelenin Suriye ile sınırlı kalmadığının altını çizen Demhat, bunun bütün dünya halklarına mal olduğuna işaret etti.

İRA VE YPG TOPLUM İÇİN VAR

İrlanda ve Kürdistan halklarının mücadelelerinin benzer özellikler taşıdığına dikkat çeken Demhat, konuşmasına şöyle devam etti: “İrlanda’da mücadele eden İrlanda Cumhuriyet Ordusu (IRA) ve Rojava’da mücadele eden YPG (Halk Savunma Birlikleri) paralel bir çizgiye sahip. İkisi de güçlü düşmanlara karşı savaşıyorlar. İkisi de toplumsal bir dava güderek, halkına hizmet etmeyi amaçlıyor. Dört devlet sınırları içinde yaşayan Kürdistan halkının büyük düşmanları var. Hiçbir zaman mücadele etmekten geri durmadılar. Bu tür özelliklerden dolayı bu topraklara gelip savaşıyorum. Bunu devam ettirmek istiyorum.”

RAKKA HALKLARIN KENTİ OLACAK

Tüm dünyanın gözünün şimdi Rakka’da olduğunu kaydeden Demhat, daha önce olduğu gibi şimdi de büyük bir başarı ile operasyonlarını tamamlayacaklarını vurguladı. Kısa bir süre içinde kenti alacaklarını belirten Demhat, Rakka’nın halklarını kenti olacağını söyledi.

Nazım Daştan – dihaber

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR