İşçi aileleri 62 aydır adalet arıyor

Post date:

Author:

Category:

Adalet Arayan İşçi Aileleri 62’nci kez bir araya gelerek, “Adalet” talebinde bulundu.

Adalet Arayan İşçi Aileleri her ayın ilk Pazar günü düzenledikleri Adalet Nöbeti’nin 62’ncisini Galatasaray Lisesi önünde gerçekleştirdi. Adalet Nöbeti’nde aileler iş cinayetine kurban giden yakınlarının resimlerini yere sererek, “Türkiye’de her gün 5 ile 8 işçi hayatını kaybediyor, kaza değil cinayet, vicdanınız yok mu?” pankartını açtı. Eylemde, “28 Nisan iş cinayetlerinde hayatını kaybedenleri anma ve yas günü ilan edilsin”, “Vicdan ve adalet nöbeti tutuyoruz” ve “Kader değil cinayet” dövizleri taşındı.

‘BAŞKA CANLAR YANMASIN DİYE MÜCADELEYE DEVAM’

31 Ekim 2013’te Esenyurt’a bulunan Özel Doğa Hastanesi’nin tabelasını onarmaya çalışırken yaşamını yitiren işçi Eren Eroğlu’nun babası Erdinç Eroğlu açıklama yaptı. 2015’te en az bin 703, 2016’da en az bin 924, İSİG’in açıkladığına göre 2017’nin ilk beş ayında en az 741 işçinin iş cinayetlerinde hayatını kaybettiği söyleyen Eroğlu, bu rakamların sadece ulusal basına yansıyan sayılar olduğunu ve meslek hastalığına yakalanarak hayatını kaybeden işçiler dahil olmadığını kaydetti.

Eroğlu, Mayıs ayında görülen ve Temmuz ayında görülecek olan iş cinayetleri davalarını paylaştı. Aileler olarak başka canların yanmaması için mücadelelerini sürdüreceklerini ifade eden Eroğlu, “Vicdan sahibi, adalet duygusunu yitirmemiş herkes “bu vahşeti” anlayarak davranmalı” dedi. Eroğlu 28 Nisan’ın iş cinayetlerinde hayatını kaybedenleri anma ve yas günü ilan edilmesini talep ettiklerini ve bunun için başlatılan imza kampanyasını sürdürdüklerini kaydetti.

DAVAYI KAZANDI AMA İŞE GERİ ALINMIYOR

Daha sonra Çapa Tıp Fakültesi’nde İşçi Sağlığı Temsilcisi iken çalışanların yedikleri yemekten zehirlenmeleri üzerine görevini yaptığı için işten atılan taşeron hasta bakıcı Cemal Bilgin konuştu. İşten atılma sürecine değinen Bilgin, davayı kazandığını ancak üniversitenin mahkeme kararını uygulamadığını söyledi. Bilgin, Çapa Tıp Fakültesi’nde zehirlenen işçiler ile Manisa da asker zehirlenmesindeki bakterinin aynı olduğunu ileri sürdü.

Avukat Erbay Yucak ise, iş cinayetleriyle ilgili devam eden davalar hakkında bilgi paylaştı. Esenyurt davasında bilirkişi raporu ve savcılığın iddianamesine rağmen mahkemenin ceza vermediğini söyleyen Yucak, diğer davalar hakkında da bilgi verdi.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR