İşçilerin ve emekçilerin bayramında halk meydanlarda

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

İşçi ve emekçi bayramı olan bugün halk tüm illerde meydanlara çıkıyor. Sendikaların, siyasi partilerin ve sivil toplum örgütlerinin çağrılarıyla 1 Mayıs’ı kutlamak üzere il il eylemler düzenlenecek.

Sendikaların, işçilerin, emekçilerin, siyasi partilerin ve STK’ların çağrılarıyla il il 1 Mayıs etkinlikleri düzenlenecek. Bu eylemlilikler için aylar öncesinden hazırlıklara başlandı. Ancak İstanbul başta olmak üzere hükümet kanadından yasaklar çıkmaya başladı.
Bu yıl da 1 Mayıs’ta İstanbul Taksim Meydanı’nda kutlamalar yasak, Taksim’e çıkan tüm yollar kapalı. İstanbul’da 1 Mayıs Mitingi Bakırköy Halk Pazarı’nda gerçekleştirilecek.
Son yıllarda AKP hükümetinin baskılarına, savaş politikalarına ve artan düşmanca söylemleri karşısında bu 1 Mayıs’ın önemini vurgulayan sendikalar, kutlamaların ne kadar önemli bir yerde durduğuna işaret ediyor.

Güvenlik yine halkta

1 Mayıs alanlarında güvenlik valiliklerden yapılan açıklamalar doğrultusunda “yeterli tedbir alındı” şeklinde yapılırken, son 1 yılda yaşanan patlamalardan ötürü devletin kolluk gücüne güvenmeyen halk, artık kendi güvenliğini sağlama yoluna da gidecek. Çoğu yerde polisin yanında sendikalardan ve siyasi örgütlerden gelenler ile güvenlik ayrıca sağlanacak.

 

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN SON EKLEN YAZILAR