IŞİD bu kez de Şiileri hedef aldı: 35 ölü

IŞİD, Irak’ın Selahaddin kentinde Şii türbesinde katliam gerçekleştirdi. Bombalı, roket ve havan toplu, silahlı saldırıda en az 35 kişi yaşamını yitirdi, 70 kişi yaralandı

IŞİD çeteleri Irak’taki saldırılarına yeni bir katliamla devam etti. Selahaddin kentindeki Beled ilçesinde, Şiilerin 10. imamları olarak kabul ettikleri Ali el Hadi’nin oğlu Seyyid Muhammed’in mezarının bulunduğu türbede dün (7 Temmuz) gece saatlerinde intihar saldırganları tarafından bombalarla, silahlarla, roket ve havan toplarıyla büyük bir katliam gerçekleşti.

İlk bomba türbe girişinde bekleyen Şiilerin arasında patlatıldı. Patlamanın ardından çeteler, bölgedeki halkın üzerine silahlarla ateş açtı. Silahlı saldırının sonlandığı anlarda pazar alanında ikinci bir bomba patladı. Türbe girişindeki üçüncü bir intihar saldırganı ise yaralı haldeki güvenlik görevlisi tarafından vurularak öldürüldü. Bu sırada türbe girişine roket ve havan toplarıyla saldırı devam etti.

Katliamda Irak güvenlik güçlerinin verdiği bilgiye göre en az 35 kişi yaşamını yitirdi, 70 kişi yaralandı.

Saldırıyı üstlenen IŞİD, açıklamasında saldırının üç intihat bombacısı tarafından düzenlendiğini duyurdu.

Saldırının ardından Şii din adamı Mukteda el Sadr, milis güçleri Seraya es-Selam’a (Barış Tugayları) Beled’e hareket ederek güvenliği sağlama talimatı verdiğini açıkladı.

IŞİD’in Bağdat’ta Şiilerin yoğun yaşadığı Karada’da hafta sonu düzenlediği intihar saldırısında da 292 kişi yaşamını yitirmişti.

EN SON EKLENENLER