IŞİD’e ‘Fırat’ın Gazabı’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

IŞİD’in Irak’taki kalesi Musul’un ardından Suriye’deki kalesi Rakka’yı kurtarma operasyonu da başladı. YPG’nin bileşenlerinden olduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG), ABD liderliğindeki uluslararası koalisyonun hava desteğiyle operasyona başladıklarını duyururken Türkiye’nin ÖSO unsurlarıyla yürüttüğü “Fırat Kalkanı”na atıfla bu operasyona “Fırat’ın Gazabı” adı verildi. SDG sözcüsü Talal Sello “ABD liderliğindeki koalisyonla kesinkes anlaştık, operasyonda Türkiye ya da müttefiki silahlı gruplar yer almayacak” açıklamasını yaptı.

Obama’dan ret

Öncesinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan “terörist” dediği YPG’nin Fırat’ın batısında ilerlemesine de Rakka’ya girmesine de karşı çıktığını ve bu itirazını ABD Başkanı Barack Obama ile paylaştığını açıklamıştı. 26 Ekim’deki telefon görüşmesinde Erdoğan’ın “Rakka’nın alınmasında YPG varsa biz yokuz” restine Obama’nın “Sizsiz olur YPG’siz olmaz” anlamına gelen bir yanıt verdiği ABD basınına yansımıştı.

Irak güçlerinin 17 Ekim’de başlattığı Musul operasyonunda geçen hafta şehre girmesinin ardından dün de SDG çatısı altında 30 bin Kürt, Arap, Hıristiyan , Türkmen savaşçı ve YPG/YPJ, Rakka’yı tecrit operasyonunun ilk aşamasını başlattı. Ayn İsa’da açıklama yapan SDG’nin kadın komutanlarından Cihan Şeyh Ahmed “Operasyon Rakka özgürleşinceye kadar sürecek. Nasıl ki Kobani ve Mınbiç’te başardık, yine başaracağız. Türk devletini komşu bir ülke olarak görüyoruz, operasyona engel çıkarmayacaklarını umuyoruz, Suriye’nin içişlerine karışmasını istemiyoruz” dedi. Rakkalı bir Kürt olduğu belirtilen Cihan “IŞİD tüm katliam ve zulümlerini Rakka’da örgütlüyor. En önemlisi de Rakka kadınların satılıp köle edilmesinin merkezi konumuna getirildi. Burayı özgürleştireceğiz ve kadınların intikamını alacağız” vurgusu yaptı.

Şimdiden Ayn İsa ve Siluk kollarından 10’ar km. ilerlediklerini, onlarca köy ve mezrayı kurtardıklarını, IŞİD’lilerin bombalı araçlarla saldırılarını engellediklerini ileri süren SDG, sivil halka “Hedef alacağımız çetelerin bulunduğu alanlardan uzak durun, kurtarılan bölgelere kaçıp güçlerimize katılın” çağrısında bulundu.

İki aşamalı olacak

Sello, operasyonun iki aşamalı olacağını, önce kırsalın kurtarılıp kentin tecrit edileceğini, sonra kentin kontrolünün ele geçirileceğini söyledi. SDG’nin ABD liderliğindeki koalisyondan tanksavar füzeleri dahil yeni silahlar aldığını duyuran Sello, “Savaş kolay olmayacak ve dikkatli, isabetli operasyonlar gerektirecek. Zira IŞİD, Rakka’yı kaybetmesinin Suriye’de işinin bittiği anlamına geleceğinin bilinciyle kalesini savunacak” dedi.

Washington’daki bir ABD’li yetkili de AFP’ye “Rakka’yı tecrit için acilen eylem becerisine en çok sahip olan partner SDG. Yerel halktan savaşçıları içlerine katmaları da önemli bir avantaj” diye konuştu. ABD’li yetkili “Bu operasyonlar gelişirken, müttefiklerimiz ve partnerlerimizle Rakka’nın kurtuluşunun nasıl sağlanacağını ve IŞİD’in geri dönüşünü engellemek için sahada kontrolün kimde olacağını planlamaya devam edeceğiz” sözleriyle Ankara’nın planlarına kapıyı aralık bıraktı.

DUNFORD’DAN ANKARA ZİYARETİ

Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG), “Fırat’ın Gazabı” adını verdiği Rakka Operasyonu’na başlandığı gün ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford Ankara’ya geldi. Genelkurmay Başkanı Org. Hulusi Akar’ın konuğu olan Dunford’ın görüşmesi dün 15:30’da Genelkurmay Karargahı’nda gerçekleşti. Görüşme talebinin ise ABD’den geldiği ifade edildi. Ziyaretin, Washington’ın, Ankara’nın YPG güçlerinin IŞİD’e yönelik Rakka operasyonunda yer almasına muhalefetine karşın taarruz için düğmeye basıldığının duyurulmasıyla aynı gün gerçekleşmesi dikkat çekti.

cumhuriyet

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR