İşime dönmezsem; suyu şekeri keserim

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne karşı kadro ve geriye dönük ilave tediye davası açtıkları için işten atılan 271 işçiden, 2 çocuk babası Mahir Kılıç’ın başladığı açlık grevi eylemi 8’inci gününe girdi. Belediye tarafından “verimlilik ve performans yetersizliği” gerekçe gösterilerek işten atılan Kılıç, eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın duruşmasına katılmak için aldığı izin nedeniyle işten atıldığını söyledi. İşten atılma süreci ve sonrasını anlatan Kılıç, çıkarılırken hiçbir tazminat ödenmediğini ve işsizlik maaşı alamadığını kaydetti. Kendisine açlık grevine girmekten başka çare bırakılmadığını belirten Kılıç, kadro beklerken işinden edildiğini aktardı.

Mücadelem çocuklarım için

İşçilerin açtığı kadro davaları yavaş yavaş kazanıldıkça, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bunu tehlike olarak gördüğünü dile getiren Kılıç, “CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, her platformda, basın açıklaması, panellerde ‘Taşeron sorununu biz bitireceğiz, kadroyu biz vereceğiz’ diyor. Fakat kadro beklerken Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, bizi kapının önüne koymayı tercih etti. Yapılan bir yanlış, haksızlık, hukuksuzluk var. Aziz Kocaoğlu’ndan tek beklentimiz var. Yapmış olduğu hatadan geri dönmesini istiyoruz. İşime geri dönmek için çocuklarım için bu mücadeleyi veriyorum” diye konuştu.

Sendikaya güven yok

Açlık grevine başladığı gün 6 arkadaşının Kılıçdaroğlu ile görüşme sağladıklarını ve görüşme sonucunda ilgileneceklerini dile getirdiklerini aktaran Kılıç, şimdilik Kılıçdaroğlu’ndan gelecek adımı beklediğini belirtti. Herhangi bir olumlu dönüş oluncaya dek açlık grevini sürdüreceğini ifade eden Kılıç, “Şu an açlık grevimi 60 gün olarak belirledim. Eğer olumlu bir sonuç gelmezse 61’inci günde suyu ve şekeri de keseceğim. Ölüm orucu direnişine geçeceğim. Artık bu işin dönüşü yok. Bu davayı açarken kimseden siyasi, şahsi çıkar gözetmedik” dedi. İşten atılan bütün işçilerin DİSK Genel İş Sendikası’na üye olduklarını hatırlatan Kılıç, sendikaya da eleştiride bulunarak, işçilerin haklarının savunulması gerektiğini söyledi. Kadro ve ilave tediye davası açan 271 işçiye sahip çıkılmadığını kaydeden Kılıç, “Artık insanların kendilerine güvenleri kalmadı. İşçiler artık biliyorlarki arkalarında sendika yok. Bizde diyoruz ki; sermaye artık bitti, gelin bu ayıbı temizleyin” şeklinde konuştu.

MA

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR