İşkenceye karşı açlık grevleri

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Cezaevlerinde artan baskılara karşı avukatlar ve siyasetçilerin yaptığı başvurular sonuçsuz kalırken Elazığ ile Denizli’de açlık grevine başlayan tutsakların eylemi devam ediyor

Türkiye ve Kürdistan’daki cezaevlerinde işkence, sürgün ve baskılara karşı tutsakların direnişi sürüyor. Amed Barosu İnsan Hakları Merkezi Cezaevleri İzleme Komisyonu, Antep ve Elazığ cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine ilişkin hazırladığı raporu açıkladı. Baronun Adli Yardım binasında yapılan açıklamayı Avukat Öykü Çakmak okudu. Cezaevlerinde yapmış oldukları görüşmeler sonucunda yaşanan önemli sorunların başında tek tip kıyafet, süngerli oda, kimlik taşıma, işkence ve kötü muamele uygulamaları geldiğine dikkat çeken Çakmak, Elazığ Cezaevin’den yoğun başvurular yapıldığına dikkat çekti. Tutuklu ve hükümlülerin keyfi ve insan onuruna bağdaşmayan kimlik taşıma zorunluluğunu kabul etmemesi nedeniyle ağır disiplin cezalarına çarptırıldığını ifade eden Çakmak, “Bu meseleye dair cezaevi savcısı ile görüşmek için avluda bekleyen kadın tutuklu ve hükümlülerin darp ve şiddet gördüğü, bu darp ve şiddetin ‘cinsel şiddete’ vardığına dair komisyonumuza bilgi verilmiştir. Bütün bu yaşananlara yönelik Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan şikayet başvurusunun aynı gün takipsizlikle sonuçlandığı bilgisi alınmıştır” dedi. Çakmak, Elazığ T Tipi Cezaevi’nde çocuk hükümlü ve tutuklularla yapılan görüşmelerde, adli ve siyasi suçtan hükümlü çocukların aynı koğuşlarda tutulduklarını, bu uygulamanın koğuşlarda tartışma ve huzursuzluğu beraberinde getirdiğine yönelik kaygıların kendilerine iletildiğini ifade etti.

Denizli izole işkencesi

Zindanlarla Dayanışma İnisiyatifi adına Denizli T Tipi Kapalı Cezaevi’ne giden avukatlar, 156 gündür hücrede olan ve 11 gündür açlık grevi eylemini sürdüren tutukluların durumuna ilişkin rapor hazırladı. Cezaevinde tutuklu ve hükümlülerle görüşmelerin 30 dakika ile sınırlandırıldığına yer verilen raporda yapılan tüm görüşmelerin sesli ve görüntülü şekilde kayıt altına alındığına yer verildi. Hükümlü Seyfettin Günbey ile yapılan görüşmede Günbey’in her bir tutuklu ya da hükümlünün tekli odalarda tutulduğunu, tutukluların talebinin tekli odalardan alınıp koğuşa verilmek olduğuna yer verildi. Uaporda ayrıca açlık grevinin de birinci grup açısından 11’inci, ikinci grubun da 9’uncu gününde olduğu belirtildi.

Günde 1 saat havalandırma

Raporun değerlendirme bölümünde her tutuklunun tekli odalarda tutulduğu ve 24 saatte yalnızca bir saat bahçeye tek başına çıkarıldığına yer verilirken, devamla şunlar belirtildi: “ Ağustos ayından beri hiçbir tutuklu ya da hükümlü ile yan yana gelmemişler. Kullandıkları terim izoledir. Cumhuriyet Gazetesi ile Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi cezaevi idaresi tarafından gerekçe gösterilmeden verilmiyor. Ancak aynı kampüs içinde bulunan D Tipi Cezaevi’ne her iki gazete de alınabiliyor.

Edirne’de gardiyan terörü

Yıllardır tutsaklara dönük işkence ve kötü muameleler adı anılan Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde önceki gün 11 tutsak sürgün edildi. Saat 04.00’da koğuşları basan onlarca gardiyan, PKK’li 11 tutsağı eşyalarını almalarına dahi izin vermeden koğuşlarından çıkardı. Tutsaklar Mehmet Çelik, Erhan Kaya, Cengiz Öner, Nevzat Bahadır, Murat Çayır, Cemil Akın, İsa Kaya, İbrahim Filiz, İbrahim Nilüfer, Hasan Baran Akbaş ve Şeyh Davut Başkan’ın Kayseri T Tipi Kapalı Cezaevi’ne götürüldüğü öğrenildi. Cezaevinde, yine aynı yöntemle geçen hafta 20 PKK’li tutsak daha sürgün edilmişti.

HDP heyeti Elazığ Cezaevi yetkilileriyle görüştü

HDP Şirnex Milletvekili Aycan İrmez, Elih Milletvekili Mehmet Ali Aslan ve İzmir Milletvekili Müslüm Doğan’dan oluşan HDP heyeti Elazığ T Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki kadın tutuklularla ilgili bilgi almak için cezaevi yetkilileriyle görüştü. Tutuklara dayatılan kimlik probleminin çözülmesi gerektiğini yetkililere aktardıklarını belirten Aycan İrmez, yetkililerin kendilerine bu konunun gözden geçirileceğini dediğini söyledi.
İrmez tutuklulara kimlik dayatmasından kaynaklı 10 kadın tutsağın açlık grevinde olduğunu belirtti.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR