İskoçya’dan yeni hamle

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

İskoçya Özerk Yönetimi Başbakanı Nicola Sturgeon, İskoçya’nın Birleşik Krallık’tan ayrılması amacıyla ikinci referandumun yapılması yönündeki talebini gelecek hafta parlamentoya taşıyacağını açıkladı.

Birleşik Krallık, Avrupa Birliği (AB) ile yollarını ayırmanın eşiğindeyken İskoçya’da da bağımsızlık söylemleri yeniden ve daha güçlü duyulur oldu. Özerk İşkoçya Başbakanı Nicola Sturgeon, ikinci bağımsızlık referandumu için süreci başlatacağını, İskoçya’nın Brexit’in sonucunda bir tercih yapabilmesi için gereken adımları atacağını söyledi. İskoç Ulusal Partisi’nin lideri Sturgeon, “AB ile ipleri koparan İngiltere’yle mi ilerleyeceğiz yoksa bağımsız bir ülke olarak mı devam edeceğiz? Önümüzdeki hafta meclisten, Westminster parlamentosuyla ilgili maddeyi müzakere sürecini başlatmam için yetki isteyeceğim. Söz konusu 30. Madde, İskoç parlamentosunun bağımsızlık referandumunu tanımasını sağlayacak” diye konuştu.

Avrupa Birliği’nden ayrılma (Brexit) durumunun, son koşulları değiştirdiğini vurgulayan Sturgeon’a göre ikinci referandumun tarihi, Brexit’in netleşmesinin ardından, 2018’in son ayları ile 2019’un ilk ayları arasında olmalı. 2014’te İskoçya’da yapılan halk oylamasında halkın yüzde 55’i bağımsızlığa hayır demişti.

EDİNBURG

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR